X
تبلیغات
مرکز ترجمه عربی

مرکز ترجمه عربی

ترجمه عربی به فارسی، ترجمه فارسی به عربی ، ترجمه تخصصی ، ترجمه متون شرکتی

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ مرکز ترجمه عربی خوش آمد میگویم ... .

كیم اونگ یونگ : باهوش ترین فرد دنیا
 

این فوق نابغه كره ای در سال 1962 به دنیا آمد و در حال حاضر باهوش ترین فرد دنیا محسوب می شود. او در چهار سالگی می توانست زبانهای ژاپنی، كره ای، آلمانی و انگلیسی را بخواند. در پنج سالگی سخت ترین مسئله های دیفرانسیل و انتگرال را حل میكرد و بهره هوشی بسیار بالا یعنی بالای 210 داشت. كیم از 3 تا 6 سالگی دانشجوی افتخاری دانشگاه هانگ یانگ بود و در 7 سالگی به ناسا دعوت شد. او در پانزده سالگی دكترای خود را گرفت.
 
گریگوری اسمیت : كاندیدای صلح نوبل در 12 سالگی
 

گریگوری اسمیت در سال 1990 به دنیا آمد. در دو سالگی می توانست بخواند و در ده سالگی وارد دانشگاه شد. ولی نبوغ تحصیلی، تنها نیمی از داستان گریگوری اسمیت است. او عاشق صلح می باشد و از سنین كم به عنوان حامی و یكی از فعالان حقوق كودک و صلح جهانی به كشورهای مختلف دنیا سفر كرده است. او موسس سازمان بین المللی دفاع جوانان است كه اصول صلح را به كودكان و جوانان سراسر دنیا آموزش می دهد. او با بیل كلینتون و میخائیل گورباچوف مذاكره داشته و در مقابل سازمان ملل سخنرانی كرده است. گریگوری در 12 سالگی كاندیدای اخذ جایزه صلح نوبل شد.
آكریت جاسوال : جراح هفت ساله
 

آكریت جاسوال یک نوجوان هندی است كه باهوش ترین فرد هندی به شمار می رود. او در سال 2000 و در هفت سالگی اولین موفقیت پزشكی خود را به دست آورد. بیمار او دختری هشت ساله بود كه پول كافی برای رفتن به بیمارستان نداشت. دست این دختر به حدی سوخته بود كه جمع شده و به شكل مشت درآمده بود. آكریت هیچ تجربه ای در جراحی نداشت، ولی این دختر را عمل كرد و او دیگر می توانست انگشتان خود را باز و بسته كند. آكریت به مطالعات پزشكی خود ادامه داد و در دوازده سالگی دارویی برای درمان سرطان ساخت. او هم اكنون كوچكترین دانشجوی دانشكده پزشكی هند است.
کلئوپاترا استراتان : خواننده 3 ساله ای که برای هر آهنگ 1550 دلار می گیرد

کلئوپاترا در 6 اکتبر 2002 در مولداوی به دنیا آمد و دختر خواننده مولداوی-رومانیایی، پاول استراتان هست. او جوان ترین شخصی هست که به عنوان یک خواننده به موفقیت تجاری دست پیدا کرده. توسط آلبومش به نام "در 3 سالگی" که در 2006 به بازار آمد. او رکورددار رکوردهای زیادیست. ازجمله : اجرای زنده برای 2 ساعت جلوی مخاطبین زیاد، بیشترین دستمزد برای جوان ترین هنرمند، جوان ترین خواننده ای که موفق به کسب جایزه MTV شده و جوان ترین خواننده ای که در کشوری ( رومانی ) در رتبه یک قرار گرفته. 
 
آلیتا آندره : نقاشی که در دو سالگی نقاشی هایش را در یک گالری مشهور نمایش داد
 

آلیتا سه ساله است ولی نقاشی را پیش از این آغاز نموده است. وقتی «مارک جمیسون» رئیس گالری نقاشی ملبورن استرالیا نقاشی های این هنرمند را دید آنقدر از آن خوشش آمد كه تصمیم گرفت آنها را در یک نمایشگاه به نمایش بگذارد. این نمایشگاه با استقبال گرم تماشاچیان مواجه شد و همه می خواستند خالق آن آثار را ببینند. در آن زمان بود كه جمیسون تازه متوجه شد نقاش اصلی آن تابلوها دختر 22 ماهه هنرمند یعنی «آلیتا آندره» است.
آرون كریپكه : در دوران دبیرستان استاد هاروارد شد
 

سائول در سال 1940 در نیویورک به دنیا آمد. او یک نابغه به تمام معنا بود. در چهار سالگی جبر را كشف كرد و در پایان دوره ابتدایی هندسه، حساب و فلسفه را به پایان رساند. در نوجوانی یک سری مقاله نوشت كه معلوم شد همه اصول منطق كیفی هستند. در همان زمان از سوی دانشگاه هاروارد نامه ای به او رسید كه از وی دعوت می كرد برای تدریس به آن دانشگاه برود. او می گوید : «مادرم گفت باید اول دبیرستان را تمام كنم و بعد به دانشگاه بروم» بعد از دبیرستان، سائول استاد هاروارد شد و اكنون بزرگترین فیلسوف زنده دنیا می باشد.
مایكل كرنی : لیسانسیه ده ساله و میلیونر تلویزیونی
 

مایكل كرنی 24 سال دارد. او در ده سالگی مدرک لیسانس خود را گرفت و در سال 2008 در مسابقه «كی می خواهد میلیونر شود» شركت كرده و برنده یک میلیون دلار جایزه شد. او ركوردهای جهانی بسیاری دارد كه یكی از آنها تدریس در دانشگاه در 17 سالگی است.
در 4 ماهگی اولین کلماتش رو ادا کرد. در 6 ماهگی به پزشک متخصص اطفالش گفت : من گوش چپم عفونت کرده. در 10 ماهگی خواندن را یاد گرفت. در 6 سالگی دبیرستان را تمام کرد. در 10 سالگی در رشته زمین شناسی فارغ التحصیل شد.
فابیانو لوییجی : اعجوبه شطرنج که در 14 سالگی گرند مستر شد


فابیانو یک پسر ایتالیایی-آمریکایی 18 ساله هست که در سال 2007 در 14 سالگی در شطرنج به درجه گرند مستری رسید.
ویلی موسکونی : بازیکن حرفه ای بیلیارد در سن 6 سالگی

ویلیام جوزف موسکونی با لقب Mr. Pocket Billiards از فیلادلفیا بازیکن حرفه ای بیلیارد آمریکا بود. در حالی که پدر ویلی توی سالن خانه شان یک میز بیلیارد داشت اما به ویلی اجازه بازی نمی داد. ویلی هم با سیب زمینی هایی که از آشپزخانه کش می رفت و همین طور با یک دسته جارو کهنه تمرین می کرد. به زودی پدر ویلی فهمید که پسرش استعداد خاصی در بیلیارد داره، برای همین شروع به برگزاری مسابقات رقابتی کرد. به خاطر سن کم و قد کوتاهش مجبور می شد جعبه ای زیر پاهایش قرار دهد تا قدش به میز برسد.
در 1919 بین او و قهرمان بیلیارد جهان، رالف گرین لیف، مسابقه ای برگزار شد. با این که رالف بازی رو برد اما این تازه شروعی جدی برای ویلی بود.
او رکورددار ضربه های نمایشی فوق العاده ای هست. همین طور او کمک زیادی به عمومی شدن ورزش بیلیارد کرد.
الینا اسمیت : مشاور رادیویی 7 ساله
 

ایستگاه رادیویی شهر الینا زمانی به او به عنوان مشاور یا سنگ صبور یک شغل داد كه او به رادیو زنگ زد و در پاسخ به زن شنونده ای كه از كار بیكار و افسرده شده بود، گفت : «عزیزم فقط باید با دوستانت به ورزش بولینگ بروی و روزی یک لیوان شیر بنوشی.» توصیه الینا آنقدر برای شنوندگان جالب بود كه این ایستگاه رادیویی هفته ای یک ساعت او را به عنوان سنگ صبور به استودیو دعوت میكرد. الینا مشاوره های مختلفی به شنوندگان می دهد و مشكلات بسیاری از به هم خوردن نامزدی تا از بین بردن بوی بد عرق را پاسخ می دهد. وقتی یک شنونده برای او نوشت كه چطور شوهر پیدا كند؟ الینا پاسخ داد : «به خودت برس ولی زیاد آرایش نكن.» و وقتی شنونده دیگری پرسید چه كار كند تا نامزدش به سوی او بازگردد، گفت : «این مرد ارزش دلشكسته شدن ندارد. زندگی آنقدر كوتاه است كه نباید به خاطر یک مرد آن را خراب كرد.»
شاید دوست داشته باشید مطلب ابر انسان ها : ذهن شگفت انگیز را هم مطالعه کنید که در آن 6 تن از افرادی که دارای قابلیت های ذهنی باور نکردنی هستند، معرفی شده اند.منابع:
http://www.rasekhoon.net/Forum/ThreadShow-77412-1.aspx
http://www.unp.co.in/f44/10-most-extraordinary-people-in-the-world-66604

[ شنبه بیست و هفتم آذر 1389 ] [ 20:22 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

مقام علي الأصغر عليه السلام[ سه شنبه بیست و سوم آذر 1389 ] [ 10:2 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

لطمية ‹ لو تعبن الرجلين أوصل زحف لحسين ›
من ملا باسم الكربلائي

فايل ذات جودة عالية جدا

للتحميل اضغط علي الرابط :

http://yahusain.blogfa.com/post-2.aspx
نص اللطمية :

بسم الله الرحمن الرحيم
خذ ولائي كربلائي
تمشي اليك توسلا خطواتي -- واعدها اذا انها حسناتي
وودت لو ان الطريق لكربلا -- من مولدي سيرا لحين مماتي
لأنادي في يوم الحساب تفاخرا -- أفنيت في حبالحسين حياتي
خذ ولائي كربلائي - لو تعبن الرجلين
أوصل زحف لحسين
خذ ولائي كربلائي
مجنون وحبك علمني - ما ساوم و اخضع هيهات
هيهات الذلة اتعاشرني - والمات ابدربك ما مات
جم طاغي الحاول يمنعني - وارفع رايات الثارت
لبيك الحد قطع المنحر - صوت الدم يصنع ثورات
في دمائي يارجائي - أثبيت أصول الدين
أوصل زحف لحسين
خذ ولائي كربلائي

شايل يوم الطف بعيوني - و بجفني أتنام الأحزان
نتعلم من هذا المنبر - نصنع ثورة علی الطغيان
ملتزمين بهاي الخدمة - بس هالخدمة اتعلي الشان
وحسين اليرفع خدامه - و يخلي الخادم سلطان
في حياتي أو مماتي - وي لهفة الماشين
أوصل زحف لحسين
خذ ولائي كربلائي

مولايه ابخدمة زوارك - صارت محسودة الخدام
كل ضنة الظالم يرهبني - من صدر حكم الاعدام
أتلقى الزاير بدموعي - هاك أرموشي اتغطى و نام
أتشرف بتراب أجدامك - و صفه اترابك للآلام
قطع نحري زاد فخري - وينه المنعني وين
أوصل زحف لحسين
خذ ولائي كربلائي

و بدرب الطف لاحت راية - رفت باكثر من تصريح
تهتف لبيك او ثار الله - وين اتميل يهب الريح
راية و كف حيدر لازمها - من اطيح القاع ايطيح
اصغي و اسمع صوت الراية - وينك ها يالمهدي تصيح
شبل حيدر حين يظهر - و ينادي بالضلعين
أوصل زحف لحسين
خذ ولائي كربلائي

مشاية اتقصدك انصارك - عالعاده و رغم الأخطار
كل قطرة السالت من نحرك - انشودة ابدرب الأحرار
كل دمعة ابدربك محسوبة - و ابكل خطوة اتصيح الثار
يتمنى العباس اچفوفه - من يسمع صوت الزوار
لاح ضيفي أين كفي - و ينادي دمع العين
أوصل زحف لحسين
خذ ولائي كربلائي

من ابعيد القبرك أمشي - و اسبح من دمعي المسفوح
واسمع صوت ايجر ابروحي - و كف مقطوع أهناك ايلوح
يستقبل زينب و العيلة - و الموعد يم المذبوح
ونواسي السجاد ابصبره - ونداوي القلب المجروح
صاح قلبي أي و ربي - لو بلعمر يومين
أوصل زحف لحسين
خذ ولائي كربلائي
****

للشاعر عبدالخالق المّحَنه
منقول:http://www.yahosain.net/vb/showthread.php?t=111928
برای دانلود نوحه ای ديگر اينجا  کليک کنيد

[ سه شنبه بیست و سوم آذر 1389 ] [ 7:51 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

سازمان سنجش آموزش کشور مواد امتحانی و شرایط و ضوابط آزمون نیمه متمرکز دکتری تخصصی (Ph.D) سال 90 دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور را اعلام کرد که در این گزارش مواد امتحانی گروه زبان منتشر می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، این دوره اولین دوره آزمون نیمه متمرکز دکتری در سال 90 است که به صورت آزمون کتبی براساس اطلاعات مندرج در جداول مربوطه از طریق سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود.

زمانبندی آزمون

شروع زمان ثبت نام از 3 تا 10 بهمن ماه سال 89 است و آزمون در روز 25 فروردین ماه سال 90 برگزار می شود. نتایج چند برابر ظرفیت اواخر اردیبهشت ماه سال 90 اعلام می شود.

شرایط و ضوابط کلی

داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای حرفه­ای مورد تایید و یا دانشجوی سال آخر که تا 31 شهریورماه سال 90 فارغ التحصیل شود. متناسب بودن مدرک تحصیلی داوطلبان با رشته مورد تقاضا در آزمون الزامی است.

فارغ التحصیلان رشته­های مختلف با مدرک معادل حق شرکت در آزمون را ندارند مگر اینکه در آزمون جامع ارزیابی دارندگان مدرک معادل کارشناسی ارشد که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شده است ، پذیرفته شده باشند.

داوطلب فقط می­تواند در یک رشته شرکت کند. داوطلبان می­توانند در زمان ثبت نام بر اساس علاقه­مندی و اولویت، حداکثر 10 دانشگاه را انتخاب کنند. اسامی داوطلبانی که حدنصاب لازم را کسب کنند در قالب چند برابر ظرفیت جهت انجام مراحل بعدی در اواخر اردیبهشت ماه به دانشگاه­های مورد نظر اعلام می شود.

معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه­ای داوطلبان 20 درصد نمره آزمون کتبی را به خود اختصاص خواهد داد. این معدل به صورت تراز شده در نمره کل آزمون تأثیر داده خواهد شد.

پس از انجام کلیه مراحل آزمون، نتایج نهایی براساس اولویت انتخاب داوطلب، نمره ارسالی دانشگاه‌ها، ظرفیتهای هر رشته و حد نصاب اعلام شده توسط دانشگاه پذیرنده از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می­شود. پذیرش نهایی بر اساس نمره ارسالی دانشگاه‌ها انجام خواهد گرفت و نمره اولیه داوطلب در پذیرش نهایی تاثیر نخواهد داشت.

آزمون زبان انگلیسی در سطح آزمون تافل، تولیمو، آیلتس و شامل سه بخش دستور زبان، واژگان و درک مطلب است.


آزمون استعداد تحصیلی که برای گروههای آموزشی 9 گانه جداگانه طراحی می‌شودکه شامل بخشهای درک مطلب، کمیتی، تحلیلی و منطقی، تجسمی (برای رشته‌های فنی و مهندسی) است و به زودی نمونه‌ای از سئوالات در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت


زبان و ادبیات عرب
1- زبان عربی عمومی    
2- استعداد تحصیلی  
3- صرف و نحو کاربردی  
4- علوم بلاغی  

5- فهم و درک متون ادبی (تاریخ ادبیات قبل از اسلام و معاصر)

درهمین زمینه بخوانید ...
  مواد امتحانی اولین آزمون سراسری دکتری در گروه هنر
  مواد امتحانی آزمون سراسری دکتری در گروه علوم پایه
  مواد امتحانی اولین آزمون سراسری دکتری در گروه علوم پزشکی
  مواد امتحانی اولین آزمون سراسری دکتری در گروه های تربیت بدنی و دامپزشکی
  مواد امتحانی اولین آزمون سراسری دکتری در گروه زبان
  مواد امتحانی اولین آزمون سراسری دکتری در گروه علوم انسانی
  مواد امتحانی اولین آزمون سراسری دکتری در گروه کشاورزی و منابع طبیعی
  مواد امتحانی اولین آزمون سراسری دکتری در گروه فنی و مهندسی
  اعلام تعداد گروهها و دروس اولین کنکور سراسری/ تقویم کنکور قطعی شد
  عناوین دروس کنکور دکتری فردا اعلام می‌شود/ آزمون دکتری به روش پاسخ کوتاه
  اعلام عناوین300درس کنکور دکتری تا دوشنبه/ ثبت نام آزمون در بهمن[ دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 ] [ 17:55 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

أ.د.فولفديتريش فيشر ، الأساس في فقه اللغة العربية.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211063662/b1e263ea/_______.pdf)
إبراهيم الإبياري ، الكامل للمبرد.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211063836/c1667ebc/____.pdf)
إبراهيم الإبياري ، حسن المحاضرة للسيوطي.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211063989/b3efd0d1/_____.pdf)
إبراهيم الإبياري ، عيون الأخبار لابن قتيبة.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211064409/ee39f133/______.pdf)
إبراهيم الإبياري ، معجم الأدباء لياقوت الرومي.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211065304/2d7bfc6e/______.pdf)
إبراهيم سكر ، الإنيادة لفرجيل.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211065931/7babdef4/____.pdf)
إبراهيم شمس الدين ، قصص العرب ج1.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211066199/9339401a/______1.pdf)
إبراهيم شمس الدين ، قصص العرب ج2.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211066721/7a9b6d51/______2.pdf)
إبراهيم شمس الدين ، قصص العرب ج3.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211067013/24b2e5e/______3.pdf)
إبراهيم شمس الدين ، قصص العرب ج4.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211068375/e75782e2/______4.pdf)
ابن أبي الاصبع ، تحرير التحبير في صناعة الشعر والنثر.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211068425/9f6f6022/_________.pdf)
ابن الجوزي ، أخبار الحمقى والمغفلين.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211068479/ebaed84c/_____.pdf)
ابن المعتز ، طبقات الشعراء.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211068544/bff09d05/____.pdf)
ابن المقفع ، كليلة ودمنة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211130588/dcfbea18/____.pdf)
ابن النديم ، الفهرست.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211074219/cecf9570/___.pdf)
ابن دريد ، الاشتقاق.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211075136/d6bc335f/___.pdf)
ابن رشد ، تلخيص الخطابة.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211075657/f2aeb2ca/____.pdf)
ابن رشيق القيرواني ، العمدة في محاسن الشعر وآدابه.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211077213/3cafd380/________.pdf)
ابن سلام الجمحي ، طبقات فحول الشعراء.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211078212/13cbf340/______.pdf)
ابن طباطبا العلوي ، عيار الشعر.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211078355/e801c9d0/_____.pdf)
أبو العلاء المعري ، المنتخب من اللزوميات.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211080288/65381e29/______.pdf)
أبو الفرج الأصفهاني ، الإماء الشواعر.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211080431/fb9d03f4/_____.pdf)
أبو حيان التوحيدي، الامتاع والمؤانسة (ج1،2،3).pdf (http://dc141.4shared.com/download/211080528/9a98e026/______123_.pdf)
أبو زكريا يحيى بن علي التبريزي الخطيب ، شرح ديوان الحماسة لأبي تمام ج1.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211080829/e54743e3/_____________1.pdf)
أبو زكريا يحيى بن علي التبريزي الخطيب ، شرح ديوان الحماسة لأبي تمام ج2.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211081026/c35768af/_____________2.pdf)
أبو زكريا يحيى بن علي التبريزي الخطيب ، شرح ديوان الحماسة لأبي تمام ج3.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211081710/45688dc/_____________3.pdf)
أبو زكريا يحيى بن علي التبريزي الخطيب ، شرح ديوان الحماسة لأبي تمام ج4.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211082088/ccb502cc/_____________4.pdf)
أبو زيد القرشي ، جمهرة أشعار العرب.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211082136/c93b9c37/______.pdf)
أبو يعرب المرزوقي ، في العلاقة بين الشعر المطلق والإعجاز القرآني.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211083001/c50c5705/__________.pdf)
أبي عبد الله الحسين بن أحمد الزوزني ، شرح المعلقات السبع.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211083356/245988ba/__________.pdf)
إحسان عباس ، إتجاهات الشعر العربي المعاصر.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211083399/1853da27/______.pdf)
أحمد إبراهيم الشريف ، سقط الزند لأبي العلاء المعري.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211084045/3bda6ea1/________.pdf)
أحمد الحوفي ، دلائل الإعجاز للجرجاني.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211084496/1074e98a/_____.pdf)
أحمد بن الأمين الشنقيطي ، المعلقات العشر وأخبار قائليها.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211084670/6410b55f/________.pdf)
أحمد تيمور باشا ، لعب العرب.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211086343/7af6bd46/_____.pdf)
أحمد حسن الزيات ، تاريخ الأدب العربي.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211086913/a16ccd5/______.pdf)
أحمد حماد الحسيني ، كتاب الحيوان للجاحظ.pdf (http://dc141.4shared.com/download/211087351/355f8a4e/______.pdf)
أحمد خصخوصي ، الحمق والجنون في التراث العربي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211133253/e97df4b6/_______.pdf)
أحمد رجب ، الأغاني للأرجباني.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211136358/48b3b73b/____.pdf)
أحمد زكي ، رسائل إخوان الصفا.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211136465/18608ec0/_____.pdf)
أدونيس ، الشعرية العربية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211136532/fab18511/___.pdf)
الأصمعي ، ما اختلفت ألفاظه واتفقت معانيه.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211136642/b7b6ad8f/______.pdf)
إمام إبراهيم أحمد ، تحديد نهايات الأقاليم للبيروني.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211168033/a3428f2f/_______.pdf)
أمين الخولي ، موطأ مالك.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211168482/30b8ceae/____.pdf)
أمين روفائيل ، إدجار آلان بو.. دراسة ونماذج من قصصه.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211171304/5425912c/_________.pdf)
إنجيل بطرس سمعان ، روبنسون كروزو لدانيل ديفو.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211172028/7f56ae32/_______.pdf)
إنجيل بطرس سمعان ، صورة شابا لجيمس جويس.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211173643/2efcbeb/_______.pdf)
أندريه مالرو ، الإنسان العابر والأدب.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211174564/312cba2a/_____.pdf)
أنيس فريحة ، نظريات في اللغة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211175133/6d8a1475/_____.pdf)
إيان واط ، نشوء الرواية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211176973/15402f27/____.pdf)
آيريش أورباخ ، محاكاة الواقع كما يتصوره أدب الغرب.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211179255/9a231727/________.pdf)
باربارا باومان ، عصور الأدب الألماني.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211180399/c1baa66c/_____.pdf)
بديع حقي ، قمم في الأدب العالمي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211180529/26c30315/______.pdf)
ت.س.إليوت ، في الشعر والشعراء.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211181090/29cc7f4/____.pdf)
توفيق الحكيم ، فن الأدب.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211181390/da79ad/____.pdf)
الثعالبي ، سحر البلاغة وسر البراعة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211136695/9c7c4661/_____.pdf)
الجاحظ ، البخلاء.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211137271/ba27604f/___online.pdf)
الجاحظ ، البيان والتبيين ج1.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211137869/a0705cea/____1.pdf)
الجاحظ ، البيان والتبيين ج2.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211138335/80871b33/____2.pdf)
الجاحظ ، البيان والتبيين ج3.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211138633/6f2f7ced/____3.pdf)
الجاحظ ، البيان والتبيين ج4.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211138760/8a93b325/____4.pdf)
الجاحظ ، التربيع والتدوير.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211139253/86c014d2/___.pdf)
الجاحظ ، الحيوان ج1.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211139723/cf4a40fe/___1.pdf)
الجاحظ ، الحيوان ج2.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211139976/c8c96d3e/___2.pdf)
الجاحظ ، الحيوان ج3.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211140970/ee825b91/___3.pdf)
الجاحظ ، الحيوان ج4.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211141788/d5e38503/___4.pdf)
الجاحظ ، الحيوان ج5.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211143496/830fef97/___5.pdf)
الجاحظ ، الحيوان ج6.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211144928/124cb0b1/___6.pdf)
الجاحظ ، الحيوان ج7.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211146234/a4bdeab1/___7.pdf)
الجاحظ ، الحيوان ج8.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211146862/3d3e3e17/___8.pdf)
الجاحظ ، رسائل الجاحظ ج1.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211148812/92a0dfe3/____1.pdf)
الجاحظ ، فلسفة الجد والهزل.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211150717/11426d0e/____.pdf)
الجاحظ ، كتاب البرصان والعرجان والعميان والحولان.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211155178/e4f45b99/______.pdf)
الجاحظ ، مسامرة الصيف.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211155877/7b9a7d87/___.pdf)
جان بول سارتر ، ما الأدب.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211182097/8e4dfdb9/_____.pdf)
جان جنيه ، شعرية التمرد.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211182860/99a2256d/____.pdf)
جبرا إبراهيم جبرا ، تأملات في بنيان مرمي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211183032/bc7486d9/_______.pdf)
الجبرتي ، عجائب الآثار.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211156818/afca687e/___.pdf)
جرجي زيدان ، اللغة العربية كائن حي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211183127/d4c72920/______.pdf)
جلال الدين السيوطي ، الوشاح في فوائد النكاح.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211183388/bd130855/_______.pdf)
جمال الدين الشيال ، سراج الملوك للطرطوشي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211183590/ae5ecd94/______.pdf)
جمال الغيطاني ، خلاصة التوحيدي.. مختارات من نثر أبو حيان التوحيدي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211183770/33593474/__________.pdf)
جمال الغيطاني ، منتهى الطلب إلى تراث العرب.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211183915/1ff74a77/_______.pdf)
جون كروكشاناك ، ألبير كامو وأدب التمرد.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211184604/e7603424/______.pdf)
الحريري ، مقامات الحريري.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211156975/86e3d972/___.pdf)
الحسن بن محمد الوزان الفاسي ، وصف إفريقيا.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211158444/32ce5e47/_______.pdf)
حسن بن محمد الوزان الفاسي ، وصف إفريقيا.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211186589/f947b443/_______.pdf)
الحسيني عبد المجيد ، الخصائص لابن جنى.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211159492/d6bfe25a/______.pdf)
الحلاج ، الأعمال الكاملة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211160067/1cec979c/___.pdf)
الخطيب التبريزي ، الكافي في العروض والقوافي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211160694/6f0a65b/______.pdf)
رجاء النقاش ، أدب وعروبة وحرية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211187150/8a80bd13/_____.pdf)
رجاء النقاش ، أدباء ومواقف.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211187487/a7819416/____.pdf)
رجاء النقاش ، عباقرة ومجانين.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211188149/b22424a0/____.pdf)
رجاء النقاش ، قصة روايتين.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211188291/b176c86/____.pdf)
رجاء النقاش ، محمود درويش.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211188993/e94ce24b/____.pdf)
رولان بارت ، النقد البنيوي للحكاية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211189131/4b025d30/_____.pdf)
رولان بارت ، لذة النص.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211189240/71024538/____.pdf)
رولان بارت ، نقد وحقيقة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211189427/bdb10baf/____.pdf)
زكي مبارك ، رسالة الأديب.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211189929/52d1b5fb/____.pdf)
زكي نجيب محمود ، الإمتاع والمؤانسة لأبي حيان التوحيدي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211190339/6356756/________.pdf)
الزمخشري ، القسطاس في علم العروض.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211160819/ba067de4/_____.pdf)
الزمخشري ، المقامات.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211160952/487a0b5f/___online.pdf)
زينات بيطار ، بودلير ناقداً فنياً.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211190481/ee55202a/_____.pdf)
سامح مقار ، أصل الألفاظ العامية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211190647/a8071e7d/_____.pdf)
سراج الدين محمد ، الحكمة في الشعر العربي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211190771/6b8b82bc/_______.pdf)
سراج الدين محمد ، الرثاء في الشعر العربي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211190857/bb820236/_______.pdf)
سراج الدين محمد ، الزهد في الشعر العربي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211190926/8206ce50/_______.pdf)
سراج الدين محمد ، الغزل في الشعر العربي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211191034/c27ec2d7/_______.pdf)
سراج الدين محمد ، الفخر في الشعر العربي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211191096/d69f4b71/_______.pdf)
سراج الدين محمد ، الفكاهة في الشعر العربي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211191175/d0d75d72/_______.pdf)
سراج الدين محمد ، المديح في الشعر العربي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211191572/49ba600d/_______.pdf)
سراج الدين محمد ، الهجاء في الشعر العربي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211191991/472ae55d/_______.pdf)
سعيد عبد الفتاح عاشور ، الكامل في التاريخ لابن الأثير.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211192413/7b9032c4/_________.pdf)
سليم أنطون ، الكون لألكسندر فون هومبولت.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211193082/62e076a2/______.pdf)
سمير فراج ، شعراء قتلهم شعرهم.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211193479/75a31b39/_____.pdf)
السيد أحمد خليل ، الأم للشافعي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211161531/368f6362/_____.pdf)
السيوطي ، شقائق الأترج في رقائق الغنج.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211161637/ddaa780e/______.pdf)
السيوطي ، نزهة الجلساء في أشعار النساء.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211161667/a0dd8c4b/______.pdf)
السيوطي ، نواضر الأيك.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211161842/e81f374c/___.pdf)
شمس الدين محمد بن محمود الشهرزوري ، نزهة الأرواح وروضة الأفراح في تاريخ الحكماء والفلاسفة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211193942/c1840221/______________.pdf)
شهاب الدين أحمد التيفاشي ، نزهة الألباب فيما لا يوجد في كتاب.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211194289/6b6143fd/___________.pdf)
صفي الدين المباركفوري ، الرحيق المختوم.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211194451/d499c930/_____.pdf)
الطاهر أحمد مكي ، دراسة في مصادر الأدب.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211165223/4bb7b2dd/_______.pdf)
طه باقر ، ملحمة جلجامش.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211195248/86f5b02/____.pdf)
طه حسين ، أديب.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211196596/4d83b123/___.pdf)
طه حسين ، ألوان.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211197325/8b4f2285/___.pdf)
طه حسين ، تجديد ذكرى أبي العلاء.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211198071/ab70bcd6/______.pdf)
طه حسين ، جنة الشوك.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211198165/b4c423b9/____.pdf)
طه حسين ، حافظ وشوقي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211198457/772cd3bd/____.pdf)
طه حسين ، حديث الأربعاء 1.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211199528/11ac55b9/_____1.pdf)
طه حسين ، حديث الأربعاء 2.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211200545/cfcbd1d7/_____2.pdf)
طه حسين ، حديث الأربعاء 3.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211201243/9b5b0502/_____3.pdf)
طه حسين ، حديث المساء.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211201675/5e1c5b28/____.pdf)
طه حسين ، شروح سقط الزند – القسم الثالث.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211201725/22a9c55a/______-__.pdf)
طه حسين ، على هامش السيرة 1.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211201990/bba9c514/______1.pdf)
طه حسين ، على هامش السيرة 2.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211202247/8e836ef5/______2.pdf)
طه حسين ، في الأدب الجاهلي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211202629/38684ca8/_____.pdf)
طه حسين ، في الشعر الجاهلي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211202681/cc5c2c10/_____.pdf)
طه حسين ، مع أبي العلاء في سجنه.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211202978/3944cf46/_______.pdf)
عائشة عبد الرحمن ، رسالة الغفران للمعري.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211204836/9e3912ae/______.pdf)
عباس محمود العقاد ، أشتات مجتمعات في اللغة والأدب.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211205208/e7878ed9/________.pdf)
عباس محمود العقاد ، الفصول.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211207610/5d4757fd/____.pdf)
عباس محمود العقاد ، اللغة الشاعرة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211207748/2f2941bd/_____.pdf)
عباس محمود العقاد ، المذاهب الأدبية والاجتماعية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211211442/d5b16096/______.pdf)
عباس محمود العقاد ، حياة قلم.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211212086/6bd5ecb1/_____.pdf)
عباس محمود العقاد ، خلاصة اليومية والشذور.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211213158/80bdb2a9/______.pdf)
عباس محمود العقاد ، رجال عرفتهم.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211218205/563c0309/_____.pdf)
عباس محمود العقاد ، رجعة أبي العلاء.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211218744/439c3470/______.pdf)
عباس محمود العقاد و إبراهيم عبد القادر المازني ، الديوان في الأدب والنقد.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211218926/f156dfd0/____________.pdf)
عبد الحليم محمود ، الإحياء للغزالي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211219304/98453ecd/_____.pdf)
عبد الحليم منتصر ، الإفادة والاعتبار لعبد اللطيف البغدادي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211219963/5dec893e/________.pdf)
عبد الحليم منتصر ، الجامع لمفردات الأدوية والأغذية لابن البيطار.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211220543/5c682782/_________.pdf)
عبد الحليم منتصر ، عجائب المخلوقات للقزويني.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211220785/1a3a19d5/______.pdf)
عبد الحميد الدواخلي ، الأحمر والأسود لستاندال.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211221423/b34c8d56/______.pdf)
عبد الحميد جودة السحار ، القصة من خلال تجاربي الذاتية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211222667/c17cf7cb/_________.pdf)
عبد الرحمن الأبنودي ، الأخطاء المقصودة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211222982/24c969f7/_____.pdf)
عبد الرحمن الرافعي ، مذكراتي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211223346/3a3a0051/____.pdf)
عبد الرحمن الشرقاوي ، الحسين شهيداً.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211223385/f861ee7/_____.pdf)
عبد الرحمن بدوي ، الأدب الألماني في نصف قرن.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211223456/266e2795/________.pdf)
عبد الرحمن بدوي ، حي بن يقظان لابن طفيل.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211224022/f49ce52e/________.pdf)
عبد الرحمن صدقي ، أندروماك لراسين.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211224877/f792b45c/_____.pdf)
عبد الغفار مكاوي ، قصيدة وصورة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211225268/cb1d7a3f/_____.pdf)
عبد القادر الشاوي ، الكتابة والوجود.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211225638/b16326a6/_____.pdf)
عبد الله الغذامي ، الصوت القديم الجديد.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211225842/14697475/______.pdf)
عبد الله الغذامي ، القصيدة والنص المضاد.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211226618/91e0ebca/______.pdf)
عبد الله الغذامي ، المرأة واللغة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211228352/f34d7208/_____.pdf)
عبد الله الغذامي ، تأنيث القصيدة والقارئ المختلف.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211229189/6a0966c6/_______.pdf)
عبد الله الغذامي ، تشريح النص.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211230370/d7a170f9/_____.pdf)
عبد الله الغذامي ، حكاية سحارة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211231075/1d315d4a/_____.pdf)
عبد الملك بن قريب الأصمعي ، ما اختلفت ألفاظه واتفقت معانيه.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211231205/51f41fe3/__________.pdf)
عبد الوهاب البياتي ، مدن ورجال ومتاهات.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211231558/577d819e/______.pdf)
عبد الوهاب البياتي ، ينابيع الشمس.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211232838/1b4a1aa5/_____.pdf)
عبد الوهاب المسيري ، اللغة والمجاز.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211233291/2d52a838/_____.pdf)
عبد الوهاب بلال ، المقامات العراقية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211234031/49eeac65/_____.pdf)
عرفان محمد حمور ، سوق عكاظ ومواسم الحج.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211237275/3bded6f8/_______.pdf)
عروض الخليل ، بحور الشعر العربي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211238143/a3b58e01/_____.pdf)
عزيز سليمان ، العدالة لجون جازورتي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211238345/4952ff5a/_____.pdf)
علي الوردي ، أسطورة الأدب الرفيع.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211238491/fede538b/_____.pdf)
علي درويش ، البخيل لموليير.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211240136/eb0a18b6/____.pdf)
عيسى محمود ناصر ، كليلة ودمنة لابن المقفع.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211241429/dcd991e8/_______.pdf)
غازي القصيبي ، في خيمة شاعر 1.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211241775/aa5e97df/______1.pdf)
غازي القصيبي ، في خيمة شاعر 2.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211241915/f69a1d53/______2.pdf)
غبريال وهبة ، دون كيشوت بين الوهم والحقيقة.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211242425/c7da722d/_______.pdf)
غراهام غرين ، تجربتي في كتابة الرواية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211242891/2a59969b/______.pdf)
فؤاد حسين علي ، الأدب اليهودي المعاصر.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211243703/a6756ca6/______.pdf)
فؤاد زكريا ، العالم إرادة وتمثلاً لشوبنهور.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211243855/393d7aeb/______.pdf)
فؤاد محمد شبل ، دراسة للتاريخ لأرنولد توينبي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211244460/f6b71c7a/_______.pdf)
فاروق خورشيد ، عالم الأدب الشعبي العجيب.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211244729/e941df83/______.pdf)
فاطمة ناعوت ، الكتابة بالطباشير.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211244843/5492d626/____.pdf)
فرانز كافكا ، فلسطين في في رسائل فرانز كافكا.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211245939/4278a4ad/________.pdf)
الفردوسي ، الشاهنامه.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211165767/2e7d712b/___online.pdf)
فريد الدين العطار النيسابوري ، منطق الطير.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211248663/26ec2616/______.pdf)
فوزي شاهين ، الديكاميرون لجيوفاني بوكاشيو.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211250859/1f5eb09e/_____.pdf)
فيليب لوجون ، السيرة الذاتية.. الميثاق والتاريخ الأدبي.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211251331/f33617ae/_______.pdf)
كامل الشناوي ، اعترافات أبو نواس.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211252142/344fab53/_____.pdf)
كراتشكوفسكي ، تاريخ الأدب الجغرافي العربي ج1.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211259576/c8071354/______1.pdf)
كراتشكوفسكي ، تاريخ الأدب الجغرافي العربي ج2.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211262313/7a1bc13e/______2.pdf)
كولن ولسون ، الشعر والصوفية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211265018/72589e56/____.pdf)
كولن ولسون ، المعقول واللامعقول.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211265556/f747b4be/____.pdf)
لويس شيخو ، تاريخ الآداب العربية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211266094/a182f79b/_____.pdf)
لويس عوض ، دراسات أدبية.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211266808/77e55141/____.pdf)
لويس عوض ، على هامش الغفران.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211267017/48ee4b4c/_____.pdf)
لويس عوض ، في الأدب الإنكليزي الحديث.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211267344/aed650ea/______.pdf)
لويس عوض ، مقدمة في فقه اللغة العربية.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211971594/6d39d4ba/_______.pdf)
ماثيو آرنولد ، فصول في النقد.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211973009/6e88192e/_____.pdf)
مالكولم كولي و بيتر.ك.رودس ، أراغون شاعر المقاومة.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211973296/2c716b98/________.pdf)
محجوب موسى ، الميزان في علم العروض.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211973412/e748593b/______.pdf)
محسن محمد ، إنهم يقتلون الأدباء.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211973518/65fda12/_____.pdf)
محمد أحمد الحوفي ، وفيات الأعيان لابن خلكان.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211974001/fd84a9a5/_______.pdf)
محمد النفزاوي ، الروض العاطر في نزهة الخاطر.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211974226/52528aea/_______.pdf)
محمد بن أحمد التجاني ، تحفة العروس ومتعة النفوس.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211975197/7c5bba8b/________.pdf)
محمد بن محمد الغزالي أبو حامد ، إحياء علوم الدين.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211975506/dd979988/_________.pdf)
محمد حسنين هيكل ، استئذان في الانصراف.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211975538/1102e74c/______.pdf)
محمد حسين هيكل ، ثورة الأدب.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211976108/2f93b3bd/_____.pdf)
محمد حماسة عبد اللطيف ، البناء العروضي للقصيدة العربية.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211976676/82251ef8/________.pdf)
محمد خلف الله أحمد ، آداب الكاتب لابن قتيبة.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211980018/907120c6/________.pdf)
محمد خليفة التونسي ، البستان لسعدي الشيرازي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211981395/9ce30f4f/______.pdf)
محمد خليفة التونسي ، تاريخ الأمم والملوك للطبري.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211982541/38186647/_______.pdf)
محمد طاهر الجبلاوي ، كتاب الصناعتين لأبي هلال العسكري.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211984983/56d2eedf/________.pdf)
محمد عبد الرحيم ، الأهل والأقارب في الشعر العربي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211985578/f73eb599/________.pdf)
محمد عبد الرحيم ، الدعاء في الشعر العربي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211986361/81c1ef20/_______.pdf)
محمد عبد الرحيم ، السر والسكوت والصمت في الشعر العربي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211986853/48b7322e/_________.pdf)
محمد عبد الرحيم ، الصداقة والأصدقاء في الشعر العربي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211987586/3d174cda/________.pdf)
محمد عبد الرحيم ، الطب في الشعر العربي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211988320/72756d81/_______.pdf)
محمد عبد الرحيم ، العلم في الشعر العربي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211988685/fe3bb36f/_______.pdf)
محمد عبد الرحيم ، العيون في أشعار العرب وأمثالهم وقصصهم.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211989766/40cfc209/_________.pdf)
محمد عبد الرحيم ، الغنى والثراء والمال في الشعر العربي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211990560/ea40d568/_________.pdf)
محمد عبد الرحيم ، الموت والقبور في الشعر العربي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211991343/fd4efd87/________.pdf)
محمد عبد الرحيم ، الوصايا والنصائح في الشعر العربي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211991395/a18326ff/________.pdf)
محمد عبد المنعم خفاجي ، الأدب في التراث الصوفي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211991701/7025f173/________.pdf)
محمد علي النجار ، كتاب سيبويه.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211991928/3151065f/_____.pdf)
محمد فريد أبو حديد ، المهلهل سيد ربيعة. (http://dc195.4shared.com/download/211992260/45060b66/_______.pdf)pdf (http://dc195.4shared.com/download/211992260/45060b66/_______.pdf)
محمد محمود الصبان ، رحلة ابن بطوطة.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211992497/5877feb8/______.pdf)
محمد مصطفى زيادة ، السلوك للمقريزي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211993162/11f2b376/_____.pdf)
محمود أحمد الحنفي ، الموسيقي الكبير للفارابي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211993392/95ee7bd7/______.pdf)
محمود تيمور ، اتجاهات الأدب العربي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211993685/145a1dde/_____.pdf)
المرزباني ، معجم الشعراء.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211166108/fea01860/___.pdf)
مصطفى صادق الرافعي ، تاريخ آداب العرب ج1.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211994640/55529ee4/_______1.pdf)
مصطفى صادق الرافعي ، تاريخ آداب العرب ج2.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211995279/b816ba3a/_______2.pdf)
مصطفى صادق الرافعي ، تاريخ آداب العرب ج3.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211995762/30149018/_______3.pdf)
مصطفى صادق الرافعي ، وحي القلم ج1.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211996103/771d454/______1.pdf)
مصطفى صادق الرافعي ، وحي القلم ج2.pdf (http://dc195.4shared.com/download/211999249/d9ed5641/______2.pdf)
مصطفى صادق الرافعي ، وحي القلم ج3.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212000851/a5450c4a/______3.pdf)
مصطفى مندور ، طبقات الشعراء لمحمد بن سلام الجمحي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212001531/437b5ffa/________.pdf)
مي زيادة ، الأعمال المجهولة لمي زيادة.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212002332/cc4add1c/______.pdf)
ميخائيل بختين ، الكلمة في الرواية.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212003129/f9bb86de/_____.pdf)
ميشال ذكريا ، الألسنية والتوليدية والتحويلية وقاعد اللغة العربية.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212003242/3a754689/________.pdf)
ناجي العلي ، رسوم كاريكاتورية.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212004106/c6e5c174/____.pdf)
نزار قباني ، الكتابة عمل انقلابي.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212004131/73ac0714/_____.pdf)
نعمات أحمد فؤاد ، الجمال والحرية والشخصية الإنسانية في أدب العقاد. (http://dc195.4shared.com/download/212004249/3070a7b8/__________.pdf)pdf (http://dc195.4shared.com/download/212004249/3070a7b8/__________.pdf)
نعمات أحمد فؤاد ، خصائص الشعر الحديث.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212004396/14a3ae53/______.pdf)
نعمات أحمد فؤاد أحمد رامي.. قصة شاعر وأغنية.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212004476/8f6f9558/_______.pdf)
النعمان القاضي ، نكت الهميان في نكت العميان.pdf (http://dc177.4shared.com/download/211167503/d6c70e51/_______.pdf)
نفوشتي زكريا سعيد ، خرافات لافونتين.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212004616/dab1e6b0/_____.pdf)
هادي العلوي ، المستطرف الصيني.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212005182/b1ede800/____.pdf)
هوراس ، فن الشعر.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212005728/af5a9526/___.pdf)
هوميروس ، الإلياذة.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212005915/f0589752/___online.pdf)
هوميروس ، الأوديسة.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212006162/3ddb6a60/___online.pdf)
يمنى طريف الخولي ، المنتخبات لكونفوشيوس.pdf (http://dc195.4shared.com/download/212006624/b59b1cd4/_____.pdf)

[ یکشنبه بیست و یکم آذر 1389 ] [ 23:1 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

الله أكبر

اللَّهُ : لفظ الجلالة مبتدأ مرفوع وعلامة رفعه الضمة الظاهرة على آخره.

أَكْبَرُ : خبر مرفوع وعلامة رفعه الضمة الظاهرة على آخره

إعراب (أشهد أن لا إله إلا الله / أشهد أن محمداً رسول الله)

أشهد: فعل مضارع مرفوع (الضمة) والفاعل ضمير مستتر تقديره (أنا)

(أن) المخففة من الثقيلة (أنّ )، وتبقى عاملة

واسمها ضمير الشأن المحذوف والتقدير: أشهد أنه ....

وخبرها الجملة الاسمية: لا إله إلا الله

لا: نافية للجنس

إله: اسم لا النافية

والخبر محذوف تقديره موجود او حق

إلا: أداة حصر

الله: خبر مرفوع وعلامة رفعه الضمة الظاهرة على اخره

فالجملة فيها نفي ثم حصر فيكون المعنى: الإلهُ اللهُ = مبتدأ وخبر

والجملة الاسمية من لا النافية مع اسمها وخبرها خبر (أن) المخففة من الثقيلة

( أشهد أن محمداً رسول الله)

أشهد: فعل مضارع مرفوع (الضمة) والفاعل ضمير مستتر تقديره (أنا)

أنّ: حرف مشبه بالفعل يفيد التوكيد، يدخل على الجملة الاسمية

محمدا: اسم أنّ منصوب وعلامة نصبه الفتحه الظاهرة على اخره

رسول: خبر أن مرفوع، وهو مضاف

الله : لفظ الجلالة مضاف إليه

حي على الصلاة، حي على الفلاح

- حيَّ: اسم فعل أمر بمعنى أقبلْ، مبني على الفتح لا محل له من الإعراب،

وفاعله ضمير مستتر فيه وجوبا تقديره (أنت).

- على: حرف جر مبني على السكون.

- الصلاةِ: مجرور بـ"على"، وعلامة جره الكسرة الظاهرة، وشبه الجملة متعلقة

باسم الفعل "حيَّ".

- حيَّ على الفلاح: مثل "حي على الصلاة" إعرابَ مفردات
[قدْ قامتِ الصلاةُ]

قدْ: حرف تحقيق (ويفيد التقريب هنا)، مبني على السكون.

قامتِ: فعل ماض مبني على الفتح الظاهر، والتاء: تاء التأنيث الساكنة لا محل

لها من الإعراب، وحُركتْ لالتقاء الساكنين.

الصلاةُ: فاعل مرفوع وعلامة رفعه الضمة الظاهرة.

والجملة الفعلية ابتدائية لا محل لها من الإعراب.

أما الجمل المكرَّراتُ فكل جملة ثانية هي توكيد لفظي للجملة الأولى، وهي

تابعة لها.

وبما أن كلَّ الجمل الأولى جُملٌ ابتدائية لا محل لها من الإعراب، فكذلك

مكرَّراتـُها.

[ جمعه نوزدهم آذر 1389 ] [ 12:10 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

[ پنجشنبه هجدهم آذر 1389 ] [ 22:8 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

انشودة رائعة
هی قصیرة ولكن ...
أحببت أن احضرها لكم
لجمال لحنها وكلماتها والصوت كذلك ~
وهی للمنشد / جهاد الیافعیكلمات الانشودة


تـفـداك عـینی ومـالی .. أمـی وأبـوی وعـیالیوأی شـی ثمـین وغـالی ،، یا رســـول اللــهطـیـفـك یداعـب خـیالی .. مـزیــون سـید الرجـالیقـدرك رفیــــع وعـالی ،، ونـفــــــداك واللـه


والتحمیل من هذا الرابط ,,


http://www.rofof.com/10imwty3/Tfdak_Jhad.html


أو من هنا

برای دانلود نوحه ای ديگر اينجا  کليک کنيد

[ پنجشنبه هجدهم آذر 1389 ] [ 17:34 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

[ چهارشنبه هفدهم آذر 1389 ] [ 23:4 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

رئیس مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از معرفی دو هزار و 700 متقاضی جذب با مدرک دکتری به دانشگاههای کشور خبر داد و گفت: در مرحله بعدی داوطلبان بورسیه را به دانشگاههای سراسر کشور معرفی می کنیم.
محمدرضا مردانی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: وزارت علوم در حال حاضر افرادی که متقاضی جذب هیئت علمی به عنوان استادیار و دارنده مدرک دکتری بودند را به دانشگاهها معرفی کرده است.
وی اظهار داشت: دانشگاهها یک ماه فرصت دارند تا به بررسی کارشناسی بپردازند و در نهایت افراد را بر اساس اولویتهای تعیین شده خودشان انتخاب و به وزارت علوم معرفی کنند.
رئیس مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم گفت: همچنین وضعیت متقاضیان بورسیه دکتری در حال بررسی در هیئت مرکزی جذب است تا داوطلبان دانشجوی دکتری که درخواست بورسیه در دانشگاهها را کرده اند در صورت داشتن شرایط به دانشگاههایی که درخواست دانشجوی بورسیه دارند معرفی شوند.
وی اظهار داشت: در مرحله بعدی متقاضیان جذب با مدرک کارشناسی ارشد را بررسی و به دانشگاهها معرفی می کنیم.
مردانی با بیان اینکه تعدادی از مدارک ارسالی متقاضیان ناقص است به مهر گفت: ما از این افراد خواستیم که مدارک را کامل تر کنند تا در فرایند جذب شرکت داده شوند این افراد باید با مراجعه به سایت جذب وزارت علوم و با استفاده از شماره های تماسی که در این سایت قرار داده شده است نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام کنند.
وی اضافه کرد: کلیه افراد دارنده مدرک دکتری که متقاضی جذب هستند را دو هزار و 700 نفر عنوان کرد و گفت: 10 هزار نفر دانشجوی دکتری نیز متقاضی بورسیه در دانشگاهها هستند.

[ چهارشنبه هفدهم آذر 1389 ] [ 19:36 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

موضوع :  گمرک   ـ الجمارك

 

فارسی

عربی فصيح

لهجه عراقی

گذر نامه ات ، لطفاً

جَوازَ سَفَرِكَ رَجَاءً  !

جوازَك ، رجاءً  ! 

وسايلتان کجاست ؟

أيْنَ أمْتِعَتُكَ ؟

وَينْ غَراضَك ؟ 

مليّتِ شما چيست ؟

ما هِيَ جِنْسِيَّتُكَ ؟

شِنُو جِنسِيتَك ؟

آيا گواهیِ واکسناسيون داری ؟

هَلْ مَعَكَ شَهادَةُ تَطْعيمٍ؟

عِنْد َكْ بِطاقَةْ تَطْعيم ؟

آيا رواديد داريد ؟

هَلْ لَدَيْكَ تَأشِيرَةٌ ؟

عِنْدَكْ فِيزَه ؟

آيا همراهت چيزی برای اظهار نامه کردن داری ؟

هَلْ مَعَكَ شَيْءٌ لِلتَّصْرِيحِ بِه ؟

أکُو شِي ما ذِکَرْتَه ؟

آيا اين چمدانِ شماست؟

هَلْ هذه حَقِيبَتُكَ ؟

هذِي جَنِطْتَك ؟

لطفاً اين چمدان را باز کنيد .

اِفْتَحْ هذه الْحَقِيبَةَ رَجَاءً.

إفْتَحْ هايِ الجَنْطَه .

به رویِ چشم قربان.

عَلَی عَينِي يا سَيِّدِي.

صارْ ، إبْعَيني.

آيا بايد اين را اظهار نامه کنم ؟

هَلْ يَجِبُ التَّصْرِيحُ بِهذا؟

هذَا هَمْ کُونْ أذِکْرَه ؟

چه مقدار بايد عوارضِ گمرکی بپردازم ؟

کَمْ يَجِبُ عَلَيَّ أنْ أدْفَعَ کَرَسْمٍ جُمْرُکِيٍّ ؟

إشْگَدْ لازِمِ ادْفَعْ گِمْرِگ؟

فارسی

عربی فصيح

لهجه عراقی

آيا کالایِ ممنوعه همراه داريد ؟

هَلْ مَعَكَ شَيْءٌ مَمْنُوعٌ؟

عِنْدَكْ شِي مَمْنُوع ؟

آيا می خواهيد اسباب و اثاثيه ام را کنترل کنيد ؟

هَلْ تُرِيدُ أنْ تَفْحَصَ أمْتِعَتِي ؟

إتْرِيدِ اتْفَتِّشْ غَراضي ؟

آيا بازرسیِ چمدان هايم تمام شد ؟

هَلْ تَمَّ تَفْتِيشُ حَقائِبِي ؟

أگِلَّكْ ، ما خَلَّصْ َتفْتيشِ غْراضي؟

من می خواهم دو هفته اينجا بمانم .

أرِيدُ أنْ أبْقَی هُنا لِمُدَّةِ أُسْبُوعَيْنِ .

أريدَ ابْقَی اهْنَا أُسْبوعَيـن .

کالایِ گمرکی همراه ندارم .

لَيْسَ مَعِي شَيْءٌ لِأُصَرِّحَ بِه .

ما عندي شِي يِتْگَمْرَگ .

اين يک هديه است .

هذه کَهَدِيَّةٍ / هذه هَدِيَّةٌ.

   هايْ هَدِيَّه .

خرید این کتاب

[ چهارشنبه هفدهم آذر 1389 ] [ 18:15 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

ها

این کتاب مفید مجموعه ای از مثل ها وحکمت های عربی و فارسی به همراه بیان کاربرد وتوضیحات لازم می باشد و توسط استادان گرانقدر آقایان دکتر عبدالحسین فقهی (عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و مدیر گروه زبان وادبیات عربی این دانشگاه) و دکتر ابوالفضل رضایی (عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران) از سوی انتشارات دانشگاه تهران به چاپ رسیده است و قابل استفاده ی کلیه ی دانشجویان واساتید رشته های زبان و ادبیات عربی ، زبان وادبیات فارسی ، الهیات ومعارف اسلامی ، تاریخ و ... وکلیه علاقه مندان می باشد.


مراکز فروش : کلیه فروشگاه های دانشگاه تهران و کتاب فروشی های معتبر


آدرس مرکز پخش : تهران - میدان انقلاب - خ انقلاب اسلامی - روبروی تربیت بدنی دانشگاه تهران - انتشارات دانشگاه تهران

 تلفن :  ۸۸۱۲۰۷۸ (۰۲۱)

[ چهارشنبه هفدهم آذر 1389 ] [ 16:57 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]


[ یکشنبه چهاردهم آذر 1389 ] [ 21:8 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی قوانین که روی زمین مانده اند به دلیل جدایی وزارتخانه‌های علوم و آموزش پرورش است، گفت: در صورتیکه دولت برای ادغام این دو وزارتخانه به نتیجه برسد مجلس مخالفتی با ادغام ندارد.

علی عباسپور تهرانی فرد با اشاره به مصوبه امروز مجلس در خصوص حذف چهار وزارتخانه افزود: اجرای این مصوبه به دولت واگذار شده است و دولت باید ببیند ادغام کدام وزارتخانه‌ها با یکدیگر در اولویت قرار دارد.

وی اظهار داشت: درباره ادغام وزارت علوم و آموزش و پرورش که پیش از این نیز مطرح شده بود اگر دولت بتواند راهکارهای درستی را بیندیشد، مجلس با ادغام موافق است.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: با توجه به اینکه امروز نیز مجلس تصویب کرد که آموزشکده های فنی و حرفه ای به وزارت علوم منتقل شوند گامی در جهت ادغام برداشته شده است.

وی اظهار داشت: برخی قوانین مانند حذف کنکور که روی زمین مانده به دلیل جدا بودن وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش است لذا یکی از راهکارها برای اجرای مصوبه امروز و حل چنین مشکلاتی می تواند ادغام وزارت علوم و آموزش و پرورش  باشد.

عباسپور افزود: اجرای این قانون به عهده دولت گذاشته شده است اما به این معنا نیست که مجلس نمی تواند در این زمینه کاری انجام دهد لذا خود مجلس نیز اختیار دارد.

[ یکشنبه چهاردهم آذر 1389 ] [ 14:57 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

كتاب الأسلوبیة والنحو :

http://www.al-mostafa.info/data/arabic/depot2/gap.php?file=003346.pdfكتاب الأسلوبیة - بییرجیرو

http://www.4shared.com/file/123700584/642915f1/___online.htmlالأسلوبیة النصیة من خلال مفهوم الإنزیاح - د/ جمال حضری

http://www.4shared.com/file/123742529/bffeef8d/_________.htmlالأسلوبیة عند میشال ریفتیر " بحث "

http://www.4shared.com/file/123743459/49c17418/_____.htmlالأسلوبیة والأسلوب - عبد السلام المسدی ..

http://www.4shared.com/file/123701639/439669bb/_____.htmlالأسلوب و النحو دراسة تطبیقیة فی علاقة الخصائص الأسلوبیة ببعض الظاهرات النحویة - محمد جبر

http://www.4shared.com/file/12370040..._________.htmlالأسلوبیة و البیان العربی - محمد عبدالمنعم خفاجی

http://www.4shared.com/file/123700940/c6eb6780/_______.htmlالإنحراف العقدی فی أدب الحداثة وفكرها..3 مجلدات..رسالة دكتوراه

http://www.4shared.com/file/13970557.../_____3__.htmlالمتخیل السردی مقاربات نقدیة فی التناص والرؤی والدلالة - عبدالله إبراهیم

http://www.4shared.com/file/14164533..._________.htmlعبد الله الغذامی . والممارسة النقدیة والثقافیة

http://www.4shared.com/file/141648712/f5949ac7/_______.htmlعلم الأسلوب مبادئه وإجراءاته . د . صلاح فضل

http://www.4shared.com/file/123703798/65b5131b/________.htmlالأسلوبیة وتحلیل الخطاب - د/ منذر عیاشی ..

http://www.4shared.com/document/azlHusXG/___online.htm


1. الأسلوبیة والأسلوب، د. عبد السلام المسدّی/ دار سعاد الصباح - الكویت الطبعة الرابعة 1993م

1. الأسلوبیة والبیان العربی، د. محمد عبد المنعم خفاجی، د. محمد فرهود، د. عبد العزیز شرف/ الدار المصریة اللبنانیة الطبعة الأولى 1412هـ
2. علم الأسلوب_مفاهیم وتطبیقات، د. محمد الكواز/ من منشورات جامعة السابع من أبریل- لیبیا الطبعة الأولى 1426هـ.
3. الأسلوب بین عبدالقاهر و جون كیری -دراسة مقارنة- ، د. شوقی الزهرة/ مكتبة الآداب.
4. الأسلوبیة فی النقد العربی الحدیث-دراسة فی تحلیل الخطاب، د. فرحان الحربی/ المؤسسة الجامعیة للدراسات والنشر والتوزیع الطبعة الأولى 1424هـ.
5. مدخل إلى علم الأسلوب، شكری عیّاد / دار العلوم - الریاض 1402هـ.
6. دراسة الأسلوب بین المعاصرة والتراث، د. أحمد درویش/ دار غریب- القاهرة
7. الأسلوبیة و نظریة النص، د. إبراهیم خلیل/ المؤسسة العربیة للدراسات و النشر-بیروت الطبعة الأولى 1997م
8. الأسلوبیة وتحلیل الخطاب، د. منذر عیّاشی/ مركز الإنماء الحضاری-سوریا الطبعة الأولى 2002م
9. الأسلوبیة ، بییر جیرو. ترجمة: د. منذر عیاشی/ مركز الإنماء الحضاری-سوریا الطبعة الثانیة 1994م
10. علم الأسلوب: مبادئه وإجراءاته، د. صلاح فضل/ دار الشروق- القاهرة الطبعة الأولى 1998م

البلاغة والأسلوبیة (مقدمات عامة) ، یوسف أبو العدوس/ الأهلیة للنشر و التوزیع-عمّان الطبعة الأولى 1999م.
13 الأسلوبیة وثلاثیة الدوائر البلاغیة، د. عبد القادر عبد الجلیل/ دار صفاء - عمّان ط1 2002م.
14 مقالات فی الترجمة و الأسلوبیة، أ. د. حسن غزالة/ دار العلم للملایین-بیروت ط1 2004م.
15 فی النقد والنقد الألسنی، د. إبراهیم خلیل/ أمانة عمّان الكبرى- عمّان الطبعة الأولى 2002م.
16 الأسلوب، أ. أحمد الشایب/ مكتبة النهضة المصریة-القاهرة الطبعة الثامنة 1412هـ.
17 جذور الأسلوبیة من الزوایا إلى الدوائر، د. شوقی الزهرة / مكتبة الآداب- القاهرة د. ط د.ت
18 فی النقد اللسانی، د. سعد مصلوح / عالم الكتب-القاهرة الطبعة الأولى 1424هـ.
19 فی البلاغة العربیة والأسلوبیات اللسانیة، د. سعد مصلوح/ مجلس النشر العلمی -جامعة الكویت-الكویت 2003م.
20 مفاتیح الألسنیة، جورج مونان/ منشورات الجدید -تونس د.ط د.ت
21 الأسلوبیة ، جورج مولینیه، ت د. بسام بركة/ المؤسسة الجامعیة للدراسات والنشر-بیروت الطبعة الأولى 1420هـ.
22 اللسانیات والدلالة، د. منذر عیاشی/ مركز الإنماء الحضاری-سوریا الطبعة الأولى 1996م.
23-الدكتور نورالدین السد .الأسلوبیة وتحلیل الخطاب .جزآن طبع دار هومة1997 الجزائر
24. شعر أمل دنقل دراسة أسلوبیة ، د. فتحی أبو مراد/ عالم الكتب الحدیثة الطبعة الأولى 2003م.
25. البنى الأسلوبیة فی النص الشعری، د. راشد الحسینی / دار الحكمة-لندن الطبعة الأولى 2004م.
26. البنى الأسلوبیة، دراسة فی (أنشودة المطر) للسیاب/د. حسن ناظم / المركز الثقافی العربی- المغرب الطبعة الأولى 2002م
27. ظواهر أسلوبیة فی شعر بدوی الجبل، عصام شرتح/ اتحاد الكتاب العرب
28. صور من التحلیل الأسلوبی، د. أحمد قدور/ دار الرفاعی الطبعة الأولى 2005م.
29. ظواهر أسلوبیة فی شعر ممدوح عدوان، د. محمد سلیمان/ دار الیازوری –الأردن الطبعة الأولى 2007م.
30. الأسلوبیة: الرؤیة والتطبیق، أ.د. ی,وسف أبو العدوس/ دار المسیرة الطبعة الأولى 2007م.
31. خصائص الأسلوب فی الشوقیات، د. محمد الطرابلسی / المجلس الأعلى للثقافة-تونس د. ط 1996م.
32. ظواهر أسلوبیة فی الشعر الحدیث فی الیمن، د. أحمد قاسم الزمر/ وزارة الثقافة الیمنیة الطبعة الأولى 1425هـ.
33. الغزل فی شعر بشار بن برد-دراسة أسلوبیة،د. عبد الباسط محمود / دار طیبة –القاهرة د.ط 2005 م.
34. البنیات الأسلوبیة فی لغة الشعر الحدیث، د. مصطفى السعدنی / منشأة المعارف- الإسكندریة د. ط د. ت
-35-"ظواهرأسلوبیةفىشعرصلاحعبدالصبور" للدكتور:علاءعبدالهادى،رسالةدكتوراه،جامعةعینشمس
* 36-المنهج الأسلوبی فی النقد الأدبی فی مصر
التطور - النظریة - التطبیق
رسالة دكتوراة : مدیحة جابر السایح
مطبوعة
37- جمالیات الأسلوب للدكتور فایز الدایة
38- فن الأسلوب دراسة وتطبیق لحمید آدم ثوینی
39-جمالیات الأسلوب والتلقی لموسى ربابعة
40- فی الأسلوب والأسلوبیة لمحمد اللویمی .
41- دراسات أسلوبیة فی النص القرآنی لقایز القرعان
42- التقدیم والتأخیر ومباحث التراكیب بین البلاغة والأسلوبیة لمختار عطیة
43- الأسلوب دراسة لغویة إحصائیة لسعد مصلوح.
44- الخطاب النفسی فی القرآن الكریم دراسة دلالیة أسلوبیة لـكریم الخالدی
45- الأسلوب والأسلوبیة لعدنان النحوی.
البلاغة والأسلوبیة (مقدمات عامة) ، یوسف أبو العدوس/ الأهلیة للنشر و التوزیع-عمّان الطبعة الأولى 1999م
كتب موجودة على الشبكة.
46- ظواهر أسلوبیة فی شعر بدوی الجبل ـــ عصام شرتح - دراسة ـ منشورات اتحاد الكتاب العرب دمشق -


47- مقومات عمود الشعر الأسلوبیة فی النظریة والتطبیق ـــ د.رحمن غركَان - دراسة ـ من منشورات اتحاد الكتاب العرب دمشق - .

48- النَصُّ والأسْلوُبیَّة بین النظریة والتطبیق - عدنان بن ذریل - دراسة - من منشورات اتحاد الكتاب العرب 2000 .
49 - الأسلوبیة:مدخل نظری و دراسة تطبیقیة د. فتح الله سلیمان/ مكتبة الآداب-القاهرة 1425هـ.

50- الأسلوبیة الصوتیة. محمد الضالع. دار غریب-القاهرة ط1 2002م.

51- الأسلوبیة –مفاهیمها و تجلّیاتها. موسى ربابعة. دار الكندی- الأردن الطیعة الأولى 2003م.

52- البلاغة والأسلوبیة. محمد عبد المطلب. الشركة المصریة العالمیة (لونجمان)-القاهرة الطبعة الأولى 1994م.

53- دلیل الدراسات الأسلوبیة. جوزیف میشال شریم. المؤسسة الجامعیة للدراسات-بیروت الطبعة الأولى 1404هـ.

54- فی النص الأدبی: دراسات أسلوبیة إحصائیة. سعد مصلوح. عالم الكتب-القاهرة الطبعة الثالثة 1422هـ.
55- الأسلوب بین اللغة والنص، للدكتور عز الدین الذهبی.
56- الإعجاز الأسلوبی والنحو ، د.عز الدین الذهبی.
57-قراءات أسلوبیة فی الشعر الحدیث:د. محمد عبد المطلب،الهیئة المصریة العامة للكتاب،1995

58-بناء الأسلوب فی شعر الحداثة: د. محمد عبد المطلب ، دار المعارف ،مصر،الطبعة الثانیة،1995

59-تحالیل أسلوبیة: محمد الهادی الطرابلسی،دار الجنوب للنشر_ تونس، 1992م

60- الأسلوبیة منهجا نقدیا: د. محمد عزام،منشورات وزارة الثقافة- دمشق، 1989

61-شعر عمر بن الفارض دراسة أسلوبیة: رمضان صادق،الهیئة المصریة العامة للكتاب،1998

62-أسالیب الشعریة المعاصرة: د. صلاح فضل، دار قباء- القاهرة، 1998م

63-أسلوبیة الخطاب الشعری عند الشریف الرضی: محمود أحمد الطویل، سلسلة كتابات نقدیة، الهیئة المصریة العامة للكتاب،2006

64-شعر مفدی زكریاء دراسة أسلوبیة:الباحث: محمد عمر حافظ، رسالة ماجستیر، كلیة دار العلوم - جامعة الفیوم- مصر،2007

65-شعر حسن فتح الباب دراسة أسلوبیة: الباحث:إیهاب محمد،كلیة دار العلوم بالفیوم -مصر

66-شعر محمد محمد الشهاوی دراسة أسلوبیة: الباحث: هانی علی سعید، كلیة دار العلوم بالفیوم، مصر-2008
67-الأول:التوقیع والتطویع_عندما یتحوّل الكلام نشید كیان_ الطبعة الأولى_2006_دار محمد علی الحامّی_ تونس
68-والثانی:البنى والرؤى_مضایق الكلام وأوساعه_الطبعة الأولى_2006_دارمحمد علی الحامّی_تونس
69- الأسلوب بین اللغة و النص / المطبعة الوراقة الوطنیة / مراكش - المغرب 2005

70-الاعجاز الأسلوبی و النحو / المطبعة الوراقة الوطنیة / مراكش - المغرب 2005

71-الأسلوب فی شعر بشار / المطبعة الوراقة الوطنیة / مراكش - المغرب 2006
72- التفكیر الأسلوبی، د. سامی عبابنة. عالم الكتب الحدیث/ الأردن.

73- أسلوبیة الروایة، د. إدریس قصوری. عالم الكتب الحدیث / الأردن.

74- الأسلوبیة الشعریة، د. عشتار داود . دار مجدلاوی/ الأردن.

75- اللسانیات و تحلیل النصوص، د. رابح بوحوش. عالم الكتب الحدیث/ الأردن.

[ جمعه دوازدهم آذر 1389 ] [ 11:18 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

تحليل القصيدة: :63:

التعريف بالشاعر :
كعب بن زهير بن أبي سلمى شاعر مخضرم(1) لأنه أدرك الجاهلية والإسلام وقال الشعر فيهما وكان أبوه ( زهير بن أبي سلمى ) من شعراء الطبقة الأولى في الجاهلية ويمتاز أسلوبه بالفخامة والرصانة وقد توفي سنة 24هـ.وهو من قبيلة (مزينة).

جو النص:

عندما ظهر الإسلام وصل خبر ظهوره إلى قبيلة (مزينة) في وسط الجزيرة العربية فاتفق (كعب) مع أخيه (بُجير) على أن يذهب أحدهما إلى المدينة المنورة لاستطلاع الأمر فذهب (بجُير) وشرح الله صدره للإسلام فأسلم ولم يعد. فاغتاظ أخوه (كعب) وهجاه بالشعر وهجا الإسلام والرسول فأهدر النبي دمه. وبعد فتح مكة ودخول القبائل كلها في الإسلام فزع (كعب القتل فأشار عليهولجأ إلى كبار الصحابة لحمايته من ويبايعه ويعتذر غليه ففعل وألقى بعضهم أن يذهب إلى مسجد الرسول هذه القصيدة اللاًمية فعفا عنه وخلع عليه بُرْدته (2) وصار من شعراء الرسول . ومطلعها غزلٌ على طريقة الجاهليين :
بانت سُعادُ فقلبي اليوم متبولُ مُتيم إثرها لم يُفد مكبولُ(3)

ومن بعض أبيات هذه القصيدة : :27:

بانت سُعادُ فقلبي اليوم متـــبولُ مُتيم إثرهــــــــا لم يُفد مـــــــكبولُ
وما سعادُ غداة البين، إذ رحلوا إلا أغن غضيضُ الطرف، مكحولُ
تجلو عوارض ذي ظلـــــم، إذا ابتسمت كأنه منهل بالراح ، معلولُ
أكرم بها خُلة! لو أنها صـــدقت موعو دها، أو لو أن النصح مـقبول
فلا يغرنك ما منت، وما وعدت إن الأمـــاني والأحـــــــلام تضليلُ
كانت مواعيدُ عرقوب لها مثلاً وما مواعيدها إلا الأبــــــــــــاطيلُ
أرجو وآمل أن تدنو مـــــودتها وما أخال لـــــدنيا منك تـــــنويلُ
أمست سعاد بأرض لا يبلـــغها إلا العتـــاق النجيبات المـــــراسيلُ(4)يسعى الوشاة جنابيها وقــولهم: إنك يا ابن أبي سلمى لمقتولُ
وقــــال كل خليل كنت آمـــــله: لا ألهينك، إني عنك مشغولُ(1)
فقلتُ: خلّوا سبيلي،لا أبلــتـكم ! فكل مل قدر الرحمنُ مفعولُ
كل ابن أنثى ، وإن طالت سلام ته يوماً على آلة حدباء محمولُ(2)
نبئتُ أن رسول الله أو عدني والعفو عند رسول الله مأمولُ
مهلاَ: هداك الذي أعطــــاك نافلة القـــرآن، فيه مواعيظ وتفصيلُ(3)
لا تأخذني بأقوال الوشاة، ولـــم أذنب، وإن كثرت الأقاويل
أن الرسول لنور يُستضــــاءُ به مهند من سيوف الله مسلولُ
في عصبة من قريش قال قائلهم ببطن مكة لما أسلموا : زولوا
زالوا، فما زال أنكاس ولا كشف، عند اللقاء، ولا ميل معازيلُ
شم العرانين أبطال ، لبوسهـــم من نسج داود في الهيجا سرابيلُ
لا يفرحون إذا نالت رماحهــــم قوما ً،وليسوا مجازيعاً إذا نيلوا(6)
لا يقع الطعن إلا في نحورهـــم وما لهم عن حياض الموت تهليلُ


الشرح :050104_emM15_prv:
( أ ) اعتذار واستعطاف
في لحظ حاسمة يملؤها الخوف من القتل والأمل في العفو يقول كعب: علمت أن الرسول أهدر دمي ولكني الله أن يترفق به ولاأرجو منه العفو وهذا أملى في كرمه ورحمته ـــ ثم يتوسل غليه يتعجل في عقابه قائلاً: رفقاً يا من بعثك الله رحمة للعالمين وهداية للناس وانزل عليك نعمة القرآن الذي يجمع المواعظ والأحكام ــ فلا تحكم علىِّ بما قال الوشاة الحاقدون فأنا برى من كل تهمة على الغم من كثرة ما اتهموني به ـــ وقد أصبحت في موقف صعب لا يتحمله الأقوياء فلو كان الفيل الضخم القوي في مثل موقفي يرى الشر في عيون الجميع ويسمع التهديد في كل مكان ــ لأصبته رجفة الخوف ما لم يشمله عفوُ الرسول الكريم بإذن الله.

( ب ) مدح الرسول والمهاجرين

نور يهتدي فالرسول الله. وحوله كبار الصحابة من قبيلة قريشبه الناس وسيف قاطع مرفوع في سبيل الذين هاجروا من مكة إلى المدينة عملاً بإشارة الرسول لنشر الإسلام ومبادئه ــ لا خوفاً ولا جبناُ فهم معروفون بالشجاعة والقوة في المعارك ولهم خبرة في الفروسية واستخدام السلاح ــ ويمتازون بالعزة والإباء والشمم والبطولة ويلبسون الدروع السابغات كأنها من صناعة نبي الله داود والمعروفة بالدقة والمثانة ــ وأخلاقهم متينة لا يبطرهم النصر فيبالغون في الفرح إذا انتصروا ولا يجزعون إذا هُزمُوا وتنهار أعصابهم فهم أصحاب العّزة والصلابة ــ وهم شجعان يقبلون على الموت فلا يصابون إلا في صدورهم وليسوا جبناء يفرون من الموت عند المعارك .

التعليق


وقد استمر الشعراء يبدءون مدحهم للرسول بالغزل على مر العصور.
فهذا البوصيري وهو من شعراء العصر العثماني يبدأ( البردة )
وبالغزل فيقول :
أمِن تذكر جيرانٍ بدى سلم سفكتَ دمعاً جرى من مقلةٍ بدم ؟

وهذا أمير الشعراء في العصر الحديث (أحمد شوقي) يبدأ (نهج البردة) بقوله:
ريمٌ على القاعِ بين البانِ والعَلِم أحلّ سفك دمي بالأشهر الحرُم(1)

ويرى النقاد أنه تقليد لا عيب فيه ولا يمس شرف الموضوع وهو مدح الرسول عليه السلام بدليل أن الرسول نفسه استمع إلى قصيدة (كعب) وما فيها من الغزل وأعجب بها وخلع عليه بردته وعفا عنه.

وعند المدح تجد صفات الهداية والقوة مثل ( نور ــ يستضاء به ــ مهند ــ سيوف الله ــ عصبة ــ شم ــ العرائن ــ أبطال ــ حياض الموت ).
ولعلك تسأل لماذا مدح المهاجرين ولم يمدح الأنصار ؟
والجواب عن ذلك أن بعض المهاجرين هم الذين أرشدوه إلى طريق النجاة ومهدوا له عند الرسول .
والعبارات محكمة متينة وإن كان في بعضها تقديم وتأخير أدى إلى التعقيد .
أ- البدء بالغزل يدل على تأثر الشاعر بالبيئة التي عاش فيها حيث اعتاد الشعراء ذلك.
ب- اعتبار الفيل رمزاً للقوة والتحمل وذلك ناشئ مما سمعوه عن الفيل وإن لم يكن من بيئتهم فقد سمعوا عن (فيل أبرهة) الذي جاء لهد الكعبة وأرسل الله عليه الطير الأبابيل قبل الإسلام.
ج- الصور منتزعة من البيئة مثل (شم العرانين) حيث كان ارتفاع الأنف دليلاً على العزة عند العرب القدامى. و(حياض الموت) حيث كانوا يمثلون الحياض للشرب ، والإعداد للحرب بلبس الدروع المتينة.
و- استخدام السيف الهندي في الحرب والرمح في الطعن ــ وإصابة الصدر تدل على الشجاعة والأقدام.
هـ- تأثر الشاعر بالبيئة الإسلامية في المعاني والألفاظ وظهر أثر ذلك في تكرار لفظ (رسول الله) والأمل في (عفو رسول الله) و(هداك الذي أعطاك نافلة القرآن فيها مواعيظ وتفصيل) وربط الأعمال بمشيئة الله (إلا أن يكون له من الرسول بإذن الله تنويل) ومعرفة أخبار سيدنا داود كما وردت في القرآن الكريم حيث ألان له الحديد وعلمه نسج الدروع السابغات منه يظهر ذلك في قول (كعب) عن قريش (لبوسهم من نسج داود). ومن الصفات التي غرسها الإسلام في المسلمين الاعتدال في إظهار المشاعر فلا غرور عند النصر ولا يأس عند الهزيمة وقد عبر الشاعر عن ذلك في قوله :
لا يفرحون إذا نالت رماحهم قوماً وليسوا مجازيعاً إذا نيلُوا

وقد تناول حسان بن ثابت هذا المعنى فقال :
لا يفخرون إذا نالوا عدوّهم وإن أصيبوا فلا خُورٌ ولا جُزُعُ

مميزاته من حيث المضمون :
لم تكن معانيه جديدة كل الجدًّة ، فهي في معظمها معان شائعة:

لا تأخذني بأقوال الوشاة ولم أذنب ولو كثرت فيًّ الأقاويل

وذلك غير بعيد عن النابغة في اعتذاره للنعمان :
لَئِن كُنت قد بُــــلًّغت عني وشايةً لمبُلغك الواشي أغشُّ وأكذبُ
إلا أن الفرق بين النابغة وكعب يمكن في تلقيح ما قاله كعب بشيء من الإسلام فإذا نحن أمام شاعر يقول :
مهلاً هداك الذي أعطاك نافلة القرآن في مواعيظ وتفصيل
أن الرسول لنوٌر يستضاء به مهند من سيوف الله مسلول

في حين أن النابغة أقسم يميناً وثنيه فقال :
فلا لعمر الذي مسَّحتُ كعبته وما هُريقَ على الأنصاب من جسد
ويضاف إلى هذا ،ما تركه الإسلام من أثر في النصّ كأيمان الشاعر بالقدر ، (وكل ما قدر الرحمن مفعول) وتغنّيه بشجاعة المسلمين وتفانيهم في سبيل دينهم ، والتهويل بهم على الأعداء ، وإظهار ما لديهم من بأس يحقق لهم النصر في كل معركة.
مميزاته من حيث الأسلوب:
أرجو وأمل أن تدنو مودتها وما أخال لدنيا منك تنويل

فهو قد انتقل من الغيبة (مودتها) إلى الخطاب (منك)، وكذلك قوله:
نبئت أن رسول الله أوعدني و العفو عند رسول الله مأمول
مهلاً هداك الذي أعطاك نافلة القرآن فيه مواعيظ وتفصيل

فقد التفت من الغيبة في البيت الأول(رسول الله) إلى الخطاب في البيت الثاني (هداك).


قيمة القصيدة ودلالتها على العصر:
على الرغم من أن الشاعر اتبع النهج الجاهلي، واستوحى منه معانيه، فالقصيدة لا تخلو، ضمن هذا الإطار، من قيمة خاصّة تكمن في نغمها الشجي الذي تحفل به ألفاظه، وفي روعة خياله الذي مثل به صفات الحسن في حبيبته، وشبه الرسول بالنور والسيف في الهداية والقضاء على الشر، ووصف لنا حيرته واضطرابه وما حلّ به من فزع وهلع بإهدار الرسول دمه، وسعي الوشاة حوله من كل جانب لبعث الخوف في نفسه وملء قلبه باليأس.
وقد حالف كعباً التوفيق في ترتيب أفكاره وعرضها عرضاً بارعاً بلغ به ما قصد إليه من عفو الرسول وصفحه، وضمن له التلاحق الفكري الذي تميّزت به قصيدته.

وكان أثر البيئة واضحاً في نصّه نجده في العتاق النجيبات، وفي تشبيه الرسول بالسيف الهندي، وفي ذكر آلات الحرب من درع وسيف ورمح.
كما كان أثر الإسلام بيناً في معاني النص وبعض عباراته وألفاظه، يظهر ذلك في : كل ما قدر الرحمن مفعول ــ رسول الله ــ نافلة القرآن ــ لما أسلموا. ويظهر كذلك في عدم إجازة القبائل كعباً وكان قد لجأ إليها مستجيراً.:030104_emM7_prv:
1-المخضرم: من أدرك الجاهلية والإسلام 2-البردة: العباءة 3-بانت:فارقت / متبول: تبله بالحب / متيم: مذلل بالحب / لم يفد: لم يجد من يفديه / مكبول: أسير مقيد 4- لا يبلغها:لا يبلغ سعاد إليها / العتاق: النوق الكرام الأصول / النجيبات المراسيل: السريعات. 1-المراد منه : لا أشغلك عما أنت فيه من الفزع والخوف فأنا مشغول عنك بأمور نفسي. 2-المراد منه: وصف الآلة التي يحمل عليها الميت أي النعش. 3-يقول: هداك على هدايتك من خصك بالعطية الزائدة وهي القرآن الذي فيه المواعيظ والآيات المفصلة. 6-يقول : إنهم إذا غلبوا عدوهم لا يفرحون بذلك لكونه من عاداتهم أن يغلبه. وإذا غلبهم العدو لا يجزعون من لقائه ثانية لثقتهم بالتغلب عليه. 1-غرض هذا النص (القصيدة): الاعتذار والمدح وهو من الأغراض المتداولة في الجاهلية والإسلام لأن حياة الشاعر لا تخلوا من أخطاء يعتذر عنها ــ وهو يجعل المدح وسيلة لإرضاء من يعتذر إليه حتى يكسب عطفه ورضاه ــ وكان النابغة الذبياني في الجاهلية فارس هذا الميدان ــ وسار على طريقة كعبُ بنُ زهير مع اختلاف الظروف فالنابغة يخشى بطش ملك ظالم هو النعمان وكعب يأمل العفو من إنسان عظيم هو الرسول الكريم ولذلك بات النابغة في أرق وعذاب بعد تهديد الملك له أما (كعب) فقد احتمى بالإسلام وبايع الرسول عليه السلام والرسول لا يقتل المسلمين ومبادئ الإسلام تدعو إلى الرحمة فتحقق أملهُ في العفو. 2-بدأ (كعب) قصيدته بالغزل الصناعي على عادة الشعراء في ذلك العصر تمهيداً للمدح وقد كانوا يبدءون بالغزل لارتباطه بحياة البادية وأهمية المرأة عند العرب ولأنه كالموسيقى التي تمهد للإنشاد سواء في الوصف أو المدح أو حتى في الرثاء. 3-الألفاظ واضحة وملائمة للجو النفسي تبعاً لكل موقف فعند الاعتذار والاستعطاف تدل على الخوف والرجاء في العفو مثل ( أو عدني ـ العفو مأمول ــ مهلاً ــ الوشاة ــ لم أذنب ــ الأقاويل ــ يرعد ). 4-الأساليب متنوعة بين الخبر والإنشاء الذي يثير المشاعر ويحرك الذهن ويشوق السامع أو القارئ كما في الأمر (مهلاً) وفي النهي (لا تأخذني) فهما إنشاء وبقية الأساليب خبرية لتقرير صفات المدح. 5-استعان الشاعر ببعض وسائل التوكيد لتقوية المعاني مثل ( إن الرسول لنور ) فهو مؤكد بأن واللام ــ و( لقد أقوم ) مؤكد باللام وقد ــ و( لا يقع الطعن إلا في نحورهم ) فهو أسلوب قصر بالنفي (لا) و الاستثناء (إلا) ويفيد التخصيص والتوكيد. 6-من المحسنات البديعية ( الطباق ) بين ( أوع دني ــ العفو ). والالتفات من الغيبة في (أن رسول الله أو عدني) إلى الخطاب في (مهلاً هداك الذي أعطاك ــ لا تأخذني) ثم العودة إلى الغيبة في (إن الرسول لنور يستضاء به) وذلك للتشويق وتحريك الذهن. 7-الصور الخيالية قليلة اعتماداً على الإقناع العقلي بنفي التهمة (لم أذنب) واعتبار ذلك من أقوال الوشاة ــ ومع ذلك جاءت صور رائعة مثل ( إن الرسول لنور.....مهند من سيوف الله) و(شم العرانين ــ لا يقع الطعن إلا في نحورهم ــ مالهم عن حياض الموت تهليل) . 8-تبدو ملامح شخصية الشاعر من خلال النص: فهو مؤمن يريد أن يعتذر عما نسب إليه وشعوره قوي بعظمة الإسلام وله موهبة في الشعر ممتازة . 9-الموسيقى في النص: واضحة في الوزن والقافية فقد اختار بحر البسيط الممتد ليلائم الاعتذار والمدح واختار قافية اللام المطلقة القوية لتساعد على التأثير النفسي ــ وفي النص موسيقى خفية نابعة من حسن اختيار الألفاظ وتنسيقها وترابط المعاني وجمال التصوير. 10-أثر البيئة في النص : كان الشاعر مخضرما ولذلك تأثر بالجاهلية والإسلام كما يلي : 1-استوحى فيها الشاعر قيم الجاهلية في ما نعت به النبي وصحبه من قريش حين وصفهم بالشجاعة والسطو والكرم والنبل . ولم يشر فيها إلى فروض الإسلام, ولا ذكر آية أو حديثاً لأنه يجهل الدين الإسلامي بعد. 2-تتلمذ لأبيه زهير في مل أورده من حكم (كل ابن أنثى.... إن الأمانيًّ والأحلام ....). 3-عُني، شأن، الأوسيين بتتبع المعاني، فهو إذا وصف إخلاف سعاد تبسًّط في الموضوع، ولكنًّ تبًُسطه ليس تحليلاً وتعمقاً، وإنما هو تكرار وصور بها التقرير. 4-كما تأثر بنوع خاص بالنابغة الذبياني، فردّد صيغاً ومعاني شبيهة بما قاله وذلك حين طلب من الرسول أن لا يأخذه بأقوال الوشاة. قال كعب: 5-براعته في تصوير سطوة النبي، وذكر الأسباب التي يرضى عنها الرسول : ( الله ، رسول الله ، إن الرسول لنور ، مهند من سيوف الله) 6-براعته في تصوير اليأس والرجاء و أصطراعهما عي نفسه : ( أرجو وآمل أن تدنو مودًّتها ). 7-أخذه بالعظيم من الأشياء على طريقة العقلية الجاهلية ( الفيل لتصوير ذعره وخوفه ). 1-إنه يتبع الطريقة التقليدية من حيث الاستهلال بالغزل ، والانتقال إلى وصف الناقة بتفصيل على نهج طرفة بن العبد . 2-ترى طابع المدرسة الأوسية غالباً عليه. فكعب يحسن انتقاء ألفاظه شأن الاوسيين مع غرابة في بعضها، وتحسن عنده قوة الأسلوب ومتانة التراكيب مع السهولة والرقة أحياناً. وتلمس تراكم الصور الحسية المادية في أبياته، وذلك في تشبيه سعاد بالغزل في عذوبة النبرات وسحر العيون، وتشبيه النبي بالأسد ،ثم وصفه هذا الأسد وصفاً قصصياً على طريقة النابغة، وتشبيه النبي كذلك بالسيف، وكل هذه صور وثيقة الصلة بالأخيلة الجاهلية. 3-كما بظهر استعمال الجمل الاعتراضية، وامتداد المعاني والصور إلى بيتين أو أكثر ( لقد أقوم ... لظل يرعد ... ). 4-وترى عنده ما اعتاد العرب عليه في أساليبهم من عدم السير على وتيرة واحدة، حتى لا يملّ السامع وينصرف عن القول؛ مثل انتقاله في قصيدته من الغيبة إلى الخطاب، وهو ما يسمى عند العرب بالالتفات وقد لجأ إليه الشاعر في قوله : 5-وكعب بارع في استعمال طريقة: لكل مقام مقال، فيرقّ لفظه في الحديث عن النبي وصحبه ودينه بعد إن كانت مفرداته غريبة في وصف الناقة. (الذي أهملناه قصداً).

[ پنجشنبه یازدهم آذر 1389 ] [ 21:19 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

حسني مدير كل دفتر گسترش آموزش عالي  با بيان اينكه ثبت‌نام آزمون نيمه‌متمركز دكترا بهمن ماه امسال صورت مي‌پذيرد گفت: آزمون دكتراي نيمه‌متمركز در فروردين 1390 برگزار مي‌شود.
وي با بيان اينكه سه درس در هر رشته تحصيلي براي تمام گرايش‌هاي آن رشته در آزمون نيمه‌متمركز دكترا در نظر گرفته شده است، گفت: پاسخ آزمون دكتراي نيمه‌متمركز نه به صورت تستي و نه به صورت تشريحي بلكه پاسخ سؤالات اين آزمون به صورت كلمه‌اي و پاسخ كوتاه است.
مدير كل دفتر گسترش آموزش عالي گفت: جلسات ويژه براي برگزاري آزمون دكتراي نيمه‌متمركز با سازمان سنجش برگزار شده است و در نهايت نتايج روز سه‌شنبه هفته آينده به سازمان سنجش اعلام مي‌شود تا سازمان سنجش اطلاع‌رساني عمومي كند.
حسني در باره چگونگي تصحيح پاسخنامه‌هاي آزمون دكتراي نيمه‌متمركز گفت: تصحيح پاسخنامه‌هاي آزمون دكتراي نيمه‌متمركز با دستگاه صورت خواهد پذيرفت.

[ پنجشنبه یازدهم آذر 1389 ] [ 20:51 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

الطائف:شهران و70 جلدة لمشغِّل «بلوتوث» قرب سوق نسائية
الاربعاء, 01 ديسيمبر 2010
المويه - محمد الغامدي

حكمت المحكمة الجزئية في الطائف أول أمس (الإثنين) على مواطن بـ 70 جلدة وسجنه شهرين لتشغيله «بلوتوث» هاتفه الجوال قريباً من إحدى الأسواق النسائية في محافظة جدة، حيث قبض عليه رجال هيئة الأمر بالمعروف والنهي عن المنكر الذين انتابتهم الشكوك حول وقوف المواطن وتشغيله «البلوتوث» بالقرب من السوق، ما دعاهم إلى مخاطبة رؤسائه في عمله في الطائف، وبالتالي تحويل النظر في معاملته إلى الجهات القضائية هناك. وفوجئ المواطن بالحكم القضائي عليه في الطائف بجلده وسجنه شهرين متتاليين لتشغيله «البلوتوث» قرب إحدى الأسواق في محافظة جدة ليتم اتهامه بمعاكسة النساء. ورفض الحكم، لكنه أُمهل 30 يوماً لتقديم لائحته الاعتراضية عبر محكمة الاستئناف، مشيراً إلى أنه لم يعلم أن هاتفه «الجوال» في وضع تشغيل لـ»البلوتوث»، كما أنه لم يكن يعلم أن تشغيل «البلوتوث» جريمة يعاقب عليها النظام بحسب ادعائه. ويذكر أن هيئة الأمر بالمعروف والنهي عن المنكر كانت حاربت «البلوتوث» بعد شيوعه في أجهزة الهاتف النقال، ونصحت الآخرين بعدم استخدامه، لكنها عادت بعد فترة لتستخدم هذه التقنية في بث رسائل دعوية وتوعوية إلى مرتادي الأسواق الكبيرة والمجمعات التجارية.

[ چهارشنبه دهم آذر 1389 ] [ 8:25 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

معاون سازمان سنجش با اشاره به برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکتری در فروردین ماه سال 90 از آغاز ثبت نام این آزمون در بهمن ماه 89 خبر داد و گفت: سئوالات پاسخ کوتاه به سئوالات آزمون دکتری اضافه می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ابراهیم خدایی امروز دوشنبه در مراسم تقدیر از برگزیدگان کنکور سراسری و برترین های پانزدهمین المپیاد علمی دانشجویی افزود: آیین نامه آزمون نیمه متمرکز دکتری از سوی وزیر علوم به دانشگاهها ابلاغ شده است و پس از تعیین دروس ورودی در هفته آینده به اطلاع داوطلبان می رسد.

وی افزود: با توجه به سئوالاتی که درباره این آزمون مطرح است باید گفت که این آزمون به صورت آزمایشی در 5 سال در دانشگاهها امیرکبیر و شریف با همین شکل اجرا می شد.

معاون سازمان سنجش اظهار داشت: آزمون دکتری مانند آزمونی خواهد بود که دانشگاهها برگزار می کنند اما پاسخ های کوتاه هم به آن اضافه می شود و تنها پاسخ های چهار جوابی نیست دانشگاهها پس از برگزاری آزمون نیمه متمرکز اختیار کامل برای پذیرش دانشجو دارند.

وی درباره توزیع رشته های انتخابی رتبه های زیر یک هزار در کنکور سراسری 89 گفت: در گروه علوم ریاضی 46 درصد رتبه های زیر هزار از استان تهران، در گروه علوم تجربی 21 درصد از استان تهران و در گروه علوم انسانی 37 درصد از استان تهران بوده اند.

اولین انتخاب رتبه های برتر کنکور 89

معاون سازمان سنجش درباره رشته های مورد علاقه رتبه های زیر هزار و زیر صد گفت: امسال در گروه ریاضی با یک تغییر در انتخاب رشته از سوی داوطلبان مواجه شدیم و بالاترین رتبه ها رشته مکانیک دانشگاههای شریف، تهران و امیرکبیر انتخاب شدند در حالیکه پیش از این رشته برق انتخاب اول بود.

وی افزود: در گروه علوم تجربی رشته پزشکی دانشگاههای علوم پزشکی تهران، شهیدبهشتی، ایران (سابق) و اصفهان و در گروه علوم انسانی نیز رشته حقوق دانشگاههای تهران، شهیدبهشتی و علامه طباطبایی مورد انتخاب این گروه بوده اند.

خدایی کنکور سال 90 نیز اظهار داشت: کلیه دانش آموزان باید سوابق تحصیلی داشته باشند و افرادی که سوابق تحصیلی ندارند نیز نمی توانند در کنکور ثبت نام کنند چرا که در صورت نداشتن کد رهگیری به صورت اتوماتیک ثبت نام از آنها صورت نمی گیرد.

تأثیر میزان سوابق تحصیلی در کنکور 90

وی افزود: سوابق تحصیلی 25 درصد تأثیرگذار است به این صورت که در گروه علوم تجربی و علوم ریاضی 10 درس و در گروه علوم انسانی نیز 11 درس به عنوان سوابق تحصیلی محسوب می شوند.

به گزارش مهر، در این مراسم محمدحسین سرورالدین - رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز با اشاره به آمار شرکت کنندگان و پذیرفته شدگان در آزمون سراسری خاطرنشان کرد: در آزمون سراسری سال 89 یک میلیون و 300 هزار نفر ثبت نام و یک میلیون و 180 هزار نفر شرکت کردند که از این میان 900 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته و 550 هزار نفر پذیرفته شدند.

وی اضافه کرد: با رشد آموزش عالی توانسته ایم از میزان پذیرش 10 درصدی داوطلبان کنکور در سالهای اولیه پس از انقلاب به جایی برسیم که امسال نزدیک به 200 هزار نفر ظرفیت خالی در دانشگاهها داشتیم و از این پس دانشگاهها باید به دنبال دانشجو باشند.

سرورالدین با اشاره به برگزاری پانزدهمین دوره المپیاد دانشجویی در 16 رشته و درخواست سازمان سنجش از وزارت علوم برای بررسی هرچه سریع تر اساسنامه المپیادها گفت: اساسنامه المپیادها در شورای عالی انقلاب فرهنگی بخشهای نهایی خود را طی می کند و اگر تصویب شود به المپیادها و سازمان برگزار کننده آن رسمیت می دهد و نارسایی های این المپیادها برطرف می شود.


[ دوشنبه هشتم آذر 1389 ] [ 15:16 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

12.00

قصیدة جمعت كل سور القرآن – بعضها بالاسم وبعضها ببدایة السورة
فی كلّ فاتحة للقول معتبرة ** حق الثناء على المبعوث بالبقرَه
فی آل عمران قِدماً شاع مبعثه ** رجالهم والنساء استوضحوا خبَرَه
قد مدّ للناس من نعماه مائدة ** عمّت فلیست على الأنعام مقتصرَه
أعراف نعماه ما حل الرجاء بها ** إلا وأنفال ذاك الجود مبتدرَه
به توسل إذ نادى بتوبته ** فی البحر یونس والظلماء معتكرَه
هود ویوسف كم خوفٍ به أمِنا ** ولن یروّع صوت الرعد من ذكَرَه
مضمون دعوة إبراهیم كان وفی ** بیت الإله وفی الحجر التمس أثرَهْ
ذو أمّة كدَوِیّ النحل ذكرهم ** فی كل قطر فسبحان الذی فطرَهْ
ب كهف رحماه قد لاذا الورى وبه ** بشرى بن مریم فی الإنجیل مشتهِرَهْ
سمّاه طه وحضّ الأنبیاء على ** حجّ المكان الذی من أجله عمرَهْ
قد أفلح الناس بالنور الذی شهدوا ** من نور فرقان ه لمّا جلا غرَرَهْ
أكابر الشعراء اللّسْنِ قد عجزوا ** كالنمل إذ سمعت آذانهم سورَهْ
وحسبه قصص لل عنكبوت أتى ** إذ حاك نسْجا بباب الغار قد سترَهْ
فی الروم قد شاع قدما أمره وبه ** لقمان وفى للدرّ الذی نثرَهْ
كم سجدةً فی طُلى الأحزاب قد سجدت ** سیوفه فأراهم ربّه عِبرَهْ
سباهم فاطر الشبع العلا كرما ** لمّا ب یاسین بین الرسل قد شهرَهْ
فی الحرب قد صفت الأملاك تنصره ** فصاد جمع الأعادی هازما زُمَرََ هْ
لغافر الذنب فی تفصیله سور ** قد فصّلت لمعان غیر منحصرَهْ
شوراهُ أن تهجر الدنیا فزُخرفُ ها ** مثل الدخان فیُغشی عین من نظرَهْ
عزّت شریعته البیضاء حین أتى ** أحقافَ بدرٍ وجند الله قد حضرَهْ
محمد جاءنا بالفتحُ متّصِلا ** وأصبحت حُجرات الدین منتصرهْ
بقاف والذاریات اللهُ أقسم فی ** أنّ الذی قاله حقٌّ كما ذكرهْ
فی الطور أبصر موسى نجم سؤدده ** والأفق قد شقّ إجلالا له قمرهْ
أسرى فنال من الرحمن واقعة ** فی القرب ثبّت فیه ربه بصرهْ
أراهُ أشیاء لا یقوى الحدید لها ** وفی مجادلة الكفار قد نصرهْ
فی الحشر یوم امتحان الخلق یُقبل فی ** صفٍّ من الرسل كلٌّ تابعٌ أثرهْ
كفٌّ یسبّح لله الطعام بها ** فاقبلْ إذا جاءك الحق الذی نشرهْ
قد أبصرت عنده الدنیا تغابنها ** نالت طلاق ا ولم یعرف لها نظرهْ
تحریم ه الحبّ للدنیا ورغبته ** عن زهرة الملك حقا عندما خبرهْ
فی نونَ قد حقت الأمداح فیه بما ** أثنى به الله إذ أبدى لنا سِیرَهْ
بجاهه ' سأل' نوح فی سفینته ** حسن النجاة وموج البحر قد غمرَهْ
وقالت الجن جاء الحق فاتبِعوا ** مزمّلا تابعا للحق لن یذرَهْ
مدثرا شافعا یوم القیامة هل ** أتى نبیٌّ له هذا العلا ذخرَهْ
فی المرسلات من الكتب انجلى نبأ ** عن بعثه سائر الأحبار قد سطرَهْ
ألطافه النازعات الضیم حسبك فی ** یوم به عبس العاصی لمن ذعرَهْ
إذ كورت الشمس ذاك الیوم وانفطرت ** سماؤه ودّعت ویلٌ به الفجر َهْ
وللسماء انشقاق والبروج خلت ** من طارق الشهب والأفلاك منتثرَهْ
فسبح اسم الذی فی الخلق شفّعه ** وهل أتاك حدیث الحوض إذ نهّرَهْ
كالفجر فی البلد المحروس عزته ** والشمس من نوره الوضاح مختصرَهْ
واللیل مثل الضحى إذ لاح فیه ألمْ ** نشرح لك القول من أخباره العطرَهْ
ولو دعا التین والزیتون لابتدروا ** إلیه فی الخیر ف اقرأ تستبن خبرَهْ
فی لیلة القدر كم قد حاز من شرف ** فی الفخر لم یكن الانسان قد قدرَهْ
كم زلزلت بالجیاد العادیات له ** أرض بقارعة التخویف منتشرَهْ
له تكاثر آیات قد اشتهرت ** فی كل عصر فویل للذی كفرَهْ
ألم تر الشمس تصدیقا له حبست ** على قریش وجاء الدّوح إذ أمرَهْ
أرأیت أن إله العرش كرمه ** ب كوثر مرسل فی حوضه نهرَهْ
والكافرون إذا جاء الورى طردوا ** عن حوضه فلقد تبّت ید الكفرَهْ
إخلاص أمداحه شغلی فكم فلِق ** للصبح أسمعت فیه الناس مفتخرَهْ

وصلى الله على نبینا محمدا وعلى اله وصحبه وسلم

 

[ یکشنبه هفتم آذر 1389 ] [ 10:7 ] [ دکتر حبیب کشاورز ]

[ ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،